Energetici vyčíslili škody při nedělním větru na 20 milionů Kč

Škody energetiků po větru, který zasáhl Česko v noci na pondělí, činí asi 20 milionů korun. Jsou tak nižší než při nedávné větrné bouři Sabine, kdy byly vyčísleny na více než 35 milionů korun. Vyplývá to z dnešních vyjádření distribučních společností.

Energetika
doporučujeme

V pondělí ráno bylo v Česku bez proudu 38.000 domácností, což je násobně méně než před dvěma týdny při bouři Sabine, kdy bylo v krizových momentech bez elektřiny až 300.000 odběratelů.

Mluvčí E.ON Martina Slavíková dnes ČTK sdělila, že vítr, jehož důvodem byla tlaková níže Julie, způsobil na distribučním zařízení firmy za dva dny škody téměř pět milionů korun. ČEZ už v pondělí odhadl na 15 milionů korun. "Nejčastěji byly poruchy způsobeny pády stromů a větví do vodičů, výjimkou nebyly ani poničené sloupy elektrického vedení, polámané konzoly a zničené izolátory," dodala Slavíková.

Aktuální škody energetiků jsou také nižší než u velkých bouří posledních let. Loni v březnu po vichřici Eberhard je distribuční společnosti vyčíslily na 38,5 milionu korun, předloni po bouři Fabienne asi na 45 milionů korun. V roce 2017 po vichřici Herwart se škody energetiků blížily 100 milionům korun.

Velmi silný vítr byl podle meteorologů nejsilnější v neděli večer na polské straně Sněžky, kde dosáhl rychlosti 223 kilometrů za hodinu. Na české straně to bylo 180 km za hodinu. Popadané větve a stromy zkomplikovaly dopravu na železnici i silnicích a přerušily dodávky proudu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama