Energetici zmapovali stav elektrárny Temelín, poprvé byl nasazen dron

Energetici v jaderné elektrárně Temelín poprvé využili dron. Létal kolem jedné z pomocných budov téměř 14 hodin, pomocí fotoaparátu, infrakamery a laserového skeneru mapoval stav střechy a pláště budovy. Bylo to první průmyslové použití dronu v českých jaderných elektrárnách. V Temelíně je bezletová zóna, bylo třeba získat i povolení od Úřadu pro civilní letectví.

Přidejte svůj názor

Jaderná elektrárna Temelín
doporučujeme

ČEZ ročně do modernizace a bezpečnosti investuje průměrně miliardu korun. Dron prozkoumal pomocnou budovu s rozlohou 34.000 metrů čtverečních, tedy velkou asi jako tři českobudějovická náměstí Přemysla Otakara II. Hledal i milimetrové odchylky.

"Jde o premiérové použití dronu u nás pro tyto účely. Zatím čekáme, jaké budou výsledky, do budoucna by to mohla být cesta pro kontroly stavebních objektů. Velkou výhodou toho způsobu kontroly je zmapování celého povrchu a to i těžko přístupných míst v relativně krátkém čase," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Pomocí laseru sledoval dron povrch pláště budovy, termokamera pořídila i snímky stavu pod fasádou. Výsledky budou důležité i pro údržbu.

"Elektrárně předáme 3D modely, ze kterých vyplyne, v jakém stavu plášť a střecha budovy jsou," řekl jednatel firmy Vertical Images Petr Lněnička, která dron dodala.

Firma musela získat všechna povolení včetně toho od Úřadu pro civilní letectví. To ještě předala výrobci dronu, který zařízení odemkl. "Moderní drony mají takzvaný geofencing, který dron nepustí do bezletových zón," dodal Lněnička.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 11,3 TWh elektřiny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další průmyslové parky v ČR? Většina logistických firem očekává růst obratu

20.10.2019 14:44 Tři pětiny logistických a výrobních firem v Česku očekávají v příštím roce růst obratu. Téměř tři…

Novela zákona o POZE? Ministerstvo průmyslu je pod palbou kritiky

20.10.2019 12:55 Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy mají i po vypořádání připomínek z meziresortního…

Přezutí na zimu? Řidiči si letos připlatí, pneumatiky podražily

20.10.2019 12:01 Cena zimních pneumatik se meziročně zvýšila zhruba o 2,5 procenta. Nejvíce zdražily menší rozměry…

Schillerová kasíruje Čechy. Stát vybral na daních meziročně více

20.10.2019 10:35 Finanční úřady vybraly za tři čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama