Energetici zmapovali stav elektrárny Temelín, poprvé byl nasazen dron

Energetici v jaderné elektrárně Temelín poprvé využili dron. Létal kolem jedné z pomocných budov téměř 14 hodin, pomocí fotoaparátu, infrakamery a laserového skeneru mapoval stav střechy a pláště budovy. Bylo to první průmyslové použití dronu v českých jaderných elektrárnách. V Temelíně je bezletová zóna, bylo třeba získat i povolení od Úřadu pro civilní letectví.

ČEZ ročně do modernizace a bezpečnosti investuje průměrně miliardu korun. Dron prozkoumal pomocnou budovu s rozlohou 34.000 metrů čtverečních, tedy velkou asi jako tři českobudějovická náměstí Přemysla Otakara II. Hledal i milimetrové odchylky.

"Jde o premiérové použití dronu u nás pro tyto účely. Zatím čekáme, jaké budou výsledky, do budoucna by to mohla být cesta pro kontroly stavebních objektů. Velkou výhodou toho způsobu kontroly je zmapování celého povrchu a to i těžko přístupných míst v relativně krátkém čase," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Pomocí laseru sledoval dron povrch pláště budovy, termokamera pořídila i snímky stavu pod fasádou. Výsledky budou důležité i pro údržbu.

"Elektrárně předáme 3D modely, ze kterých vyplyne, v jakém stavu plášť a střecha budovy jsou," řekl jednatel firmy Vertical Images Petr Lněnička, která dron dodala.

Firma musela získat všechna povolení včetně toho od Úřadu pro civilní letectví. To ještě předala výrobci dronu, který zařízení odemkl. "Moderní drony mají takzvaný geofencing, který dron nepustí do bezletových zón," dodal Lněnička.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 11,3 TWh elektřiny.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Temelín Drony Jihočeský kraj Energetika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nejde o špatná jablka, ale prohnilý strom Hamásu. Izrael se bouří proti zprávě o neutralitě UNRWA

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Ta přišla v pondělí s informacemi, že Tel Aviv nikdy nevyjádřil obavy ze zaměstnanců UNRWA, jejichž seznam dostává každoročně od roku 2011.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy