Evropská komise se začala zajímat o povinné podíly českých potravin, oznámila komora

O povinné podíly českých potravin na pultech řetězců se začala zajímat Evropská komise. Dnes to novinářům řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. EK podle něj informovala Česko, že návrh je v rozporu s jednotným evropským trhem.

Změnu zákona navrhly dvě desítky poslanců, neprošla ale závěrečným sněmovním čtením. Nyní o možných alternativách jedná sněmovní zemědělský výbor.

Návrh, který Sněmovnou neprošel, předpokládá, že řetězce by musely nabízet od příštího roku 55 procent českých potravin s ročním nárůstem po pěti procentních bodech až na 85 procent. Podle Doležala řetězce vlastněné zahraničním kapitálem aktivovaly domácí vlády, aby se o problematiku zajímaly. Dodal, že Evropská komise informovala, že návrh je v rozporu s evropskými normami ohledně jednotného trhu.

Aktuálně se na české politické scéně podle něj pracuje na tom, aby se do zákona o zadávání veřejných zakázek dostalo ustanovení, aby veřejné instituce musely část nákupů mít z lokálních surovin. Tak by stoupla spotřeba lokálních produktů. Zároveň se jedná o možných změnách v novele zákona o potravinách. "Je diskuse, kterých potravin by se to mělo týkat," dodal. Podle něj by mohlo jít o výsekové maso, mléčné výrobky, řepný cukr, české ovoce a zeleninu. Mělo by tak podle něj jít o produkty, ve kterých by mohla být ČR soběstačná.

"Chceme, aby něco Poslaneckou sněmovnou prošlo. Nejde ani tak o přesná čísla, ale o signál vůči obchodním řetězcům a ke státní správě," řekl Doležal. Cílem by mělo být, aby se na českých pultech objevovalo více českých potravin.

Zastánci sporné novely argumentují tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin. Odpůrci namítají, že by se podíl českých potravin těžce zjišťoval a že by to vedlo k nedostatku některého zboží v obchodech a ke zdražení jídla.

Viceprezident komory Martin Ludvík upozornil, že velkou část z ceny potravin ukousnou obchodní řetězce a také daň z přidané hodnoty. Komora se bude snažit prosadit nižší daň, je podle něj nesmyslné, aby byla nižší daň na točené pivo (deset procent) než na potraviny (15 procent). Podle něj se nyní například ceny třešní pohybují na pultech mezi 140 a 150 korunami za kilogram, ale v některých případech dosáhly 200 korun za kilogram. Zemědělci je prodávají za 70 korun za kilogram.

Komora také odsouhlasila novou tajemnici, kterou se stala předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Související

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Agrární komora se obrátila na ÚOHS kvůli diskriminaci výrobků v řetězcích

Agrární komora ČR podala podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli údajné diskriminaci výrobků českých producentů ve prospěch privátních značek obchodních řetězců. Jedná se především o mléko, mléčné výrobky, maso a uzeniny nebo vejce. V obchodech uměle navyšují cenu tradičních výrobků, které jsou totožné s privátními značkami, uvedla dnes komora v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Agrární komora potraviny jídlo Obchody evropská komise Ekonomika Česká republika

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy