Explosia skončila loni se ztrátou 129 milionů, klesá zájem o sférické prachy

Výrobce výbušnin a střeliva společnost Explosia Pardubice skončila loni se ztrátou 129 milionů korun. Rok předtím vytvořila zisk po zdanění téměř 33 milionu korun. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně snížily z 973 milionů korun na zhruba 717 milionů korun, zjistila ČTK z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

firmy
doporučujeme

Mluvčí společnosti Martin Vencl již dřív uvedl, že jedním z důvodů horších výsledků byl celosvětový pokles trhu sférických prachů, které firma vyrábí. Druhým bylo podle mluvčího přesunutí dodávky velkorážové munice v řádu stamilionů korun na letošní rok a roky následující. Velkou měrou se na špatných výsledcích podepsal účetní odpis zlikvidované dceřiné společnosti Istrochem Explosives ve výši 65 milionů korun.

Tento rok chce firma podle Vencla dosáhnout tržeb kolem miliardy korun a zisku asi 30 milionů korun. Podle vedení společnosti by se epidemie koronaviru na výsledcích nemusela negativně projevit.

Loni v listopadu způsobil požár a výbuch v budově, v níž se suší střelný prach, škodu 3,7 milionu korun. Jeden člověk kvůli popáleninám zemřel, tři byli zraněni. Na výrobě se neštěstí neprojevilo, společnost provozuje druhou sušárnu, která provoz nahradila.

Explosia zaměstnávala koncem loňského roku 603 lidí. Průměrný počet zaměstnanců se meziročně snížil z 692 na 666.

Společnost vlastní ještě na Slovensku dceřinou firmu Explosia SK, která po změně výrobního portfolia mateřské firmy začala překupovat zboží od jiných výrobců. Na konci roku 2019 bylo rozhodnuto o jejím vstupu do likvidace.

Většinu produkce Explosia vyváží. Výrobky dodává hlavně firmám z trhavinářského a střelivinářského odvětví. Ve světě je známá hlavně kvůli trhavině Semtex, která se na tržbách ale podílí jen okrajově.

Firma Explosia existuje od roku 1920. Novodobým vlastníkem byla skupina Agrofert, od roku 2002 společnost stoprocentně vlastní stát, akcie drží ministerstvo průmyslu a obchodu. Její součástí je Výzkumný ústav průmyslové chemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někteří podnikatelé podporují úplně dočasné uzavření

26.02.2021 13:08 Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a…

Více než 70 procent e-shopů loni porušilo zákon

26.02.2021 11:36 Více než 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Nejčastěji se jednalo o nekalé…

Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

24.02.2021 10:07 Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4…

ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců

24.02.2021 07:57 České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama