Fatra z holdingu Agrofert neoprávněně získala dotaci 690 tisíc, krátce po auditu Evropské komise

Plastikářská firma Fatra z holdingu Agrofert získala podle Evropské komise neoprávněně dotaci 690.000 korun na nákup válcovacího stroje pro továrnu v Napajedlech na Zlínsku. Dnes to napsal server iRozhlas.cz. Podle webu to vyplývá z aktuálního stanoviska Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Agrofert
doporučujeme

Koncern Agrofert vložil Babiš v únoru 2017 do svěřenských fondů. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se ke zmíněné dotaci pro Fatru nechtěl podle serveru vyjadřovat.

Podstatou napajedelského projektu v hodnotě 2,3 milionu korun byla podle iRozhlasu výměna "laboratorního dvouválce pro míchání a zpracování PVC směsí do formy fólie". Web uvedl, že Fatra o dotaci z programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost požádala v dubnu 2018. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji následně o necelý rok později schválilo. "Tedy krátce potom, co v Česku proběhla auditní mise evropských kontrolorů," uvedl server.

Evropská komise podle něj projekt Fatry zařadila na seznam dotací, které porušují český zákon o střetu zájmů. "Ten říká, že firma, kterou alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, nesmí pobírat dotace ani investiční pobídky. Premiér kvůli tomu uložil před třemi lety holding Agrofert do svěřenských fondů. Brusel ale dospěl k závěru, že si ve firmách nadále udržel rozhodující vliv. Kromě Fatry na soupisce figurují dva projekty pardubické společnosti Cerea. Ta evropské peníze získala v květnu 2018, a sice na nákup nových sušáren zrnin v továrně v Dobřenicích a Jičíně," napsal iRozhlas.

Evropská komise podle něj dotaci pro Fatru zařadila mezi nezpůsobilé projekty až dodatečně. "Víme nejméně o jednom projektu společnosti Fatra ze skupiny Agrofert, který získal veřejnou podporu z tohoto programu, ačkoli se na něj vztahuje článek 4c zákona o střetu zájmů i článek 61 finančního nařízení aplikovaného na rozpočet Evropské unie," cituje iRozhlas evropské auditory.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodejny počítají zákazníky i za pomoci lžící na boty či kyblíků

05.12.2020 12:22 Místy až netradičním způsobem vyřešila řada prodejen počítání zákazníků kvůli omezenému limitu lidí…

Bez elektřiny bylo kvůli silnému větru ráno přes 27.000 domácností

05.12.2020 12:04 Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27.000 domácností bez…

Řidiči zatím koupili přes 10 tisíc elektronických známek

04.12.2020 19:33 Aktualizováno Řidiči od úterního spuštění prodeje koupili přes 10.000 elektronických dálničních známek. ČTK to…

V provozu jsou dvě třetiny gastropodniků, tržby stouply o třetinu

04.12.2020 19:19 V provozu je po čtvrtečním uvolnění opatření podle statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama