Finanční šéfové ve střední Evropě jsou optimističtější než OECD, odhalil průzkum

Finanční ředitelé ve střední Evropě jsou optimističtější než Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a místní vlády. Na 45 procent z nich si myslí, že v následujících třech letech se tržby nezmění, nebo dokonce porostou. Téměř všichni míní, že dopady koronaviru nebudou pro firmy likvidační. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy EY mezi 250 finančními šéfy v regionu.

Za největší riziko považuje více než čtvrtina finančníků globální recesi, osm z deseti si myslí, že pandemie přeroste v ekonomickou krizi. Na 48 procent dotázaných si uvědomuje, že pokles důvěry spotřebitelů naruší dodavatelský řetězec.

Mezi finančními řediteli panuje na rozdíl od zpráv OECD optimismus, co se týče dopadů pandemie koronaviru na HDP států střední a východní Evropy. Na 77 procent jich odhaduje propad letošního HDP maximálně do sedmi procent, avšak 40 procent z nich odhaduje snížení pouze o tři až pět procent.

Obavy z budoucího vývoje se vedle poklesu spotřeby, resp. tržeb týkají také navyšování přímých i nepřímých daní. Na nejistý výhled opatření proti koronaviru upozorňuje desetina respondentů, kteří nemají dostatek informací k učinění správných rozhodnutí.

"Pětina finančních ředitelů spatřuje hlavní příčinu recese v poklesu důvěry a snížení spotřeby koncových zákazníků. Firmám poklesnou tržby a zisk, zhorší se likvidita, nebudou schopny dostát svým závazkům vůči dodavatelům a celý řetězec se naruší. Dvě třetiny manažerů letos čeká pokles tržeb mezi deseti a 30 procenty," uvedla vedoucí partnerka poradenství v EY Alice Machová.

Na 74 procent finančních ředitelů vidí další vývoj pozitivně. Očekávají, že se ekonomika vrátí do podoby z roku 2019 během následujících dvou let. Zhruba každý druhý finanční manažer předpokládá, že se v následujících třech letech tržby nezmění nebo dokonce porostou v porovnání s loňským rokem.

Aby firmy zvyšovaly svou odolnost, třetina sníží náklady, čtvrtina odloží nebo zruší plánované investice a 12 procent finančních ředitelů přemýšlí o kompletní změně plánu financování společnosti. Každý druhý je přesvědčený o tom, že flexibilní strategie, propracovaný krizový plán a finanční rezervy jsou nezbytné pro boj s krizí.

Aktuální zpráva OECD uvádí, že česká ekonomika bude jednou z nejvíce zasažených v souvislosti s opatřeními proti pandemii koronaviru. Je zřejmé, že hlavní příčinou poklesu ekonomiky jsou podle finančních manažerů opatření proti pandemii. Zároveň uvádějí, že druhou vlnu pandemie neočekávají.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy oecd průzkumy HDP Česká republika Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy