Finanční správa dostala už 197 tisíc žádostí o příspěvek OSVČ, program se prodlouží

Finanční správa k dnešnímu dni přijala 196.517 žádostí o jednorázový příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů koronavirové krize. Na tiskové konferenci o tom dnes informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že správa zpracovala z celkového počtu tři čtvrtiny žádostí.

OSVČ mohou o příspěvek žádat od konce minulého týdne. Za období od 12. března do 30. dubna činí maximální příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. Průměrná částka na jednu žádost podle Schillerová nyní je 24.833 korun. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.

Schillerová uvedla, že k dnešnímu dni dala správa příkaz k vyplacení 1,89 miliardy korun. V pondělí tak může zhruba 77.000 žadatelů peníze očekávat na svých účtech. K 20. dubnu bude dohromady odesláno 3,36 miliardy korun.

Podnikatelé mohou požádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. E-mailem dorazilo zatím 59,4 procenta žádostí, datovou schránkou 20,9 procenta, poštou a přes podatelny a body to bylo 19,1 procenta žádostí a elektronickým podáním 0,5 procenta. O příspěvek je možné požádat do 29. června. Z hlediska krajů byl největší počet žádostí přijat v Praze, a to 25.745.

Finanční správa zatím přijala ke zpracování 196 517 žádostí o vyplacení kompenzačního bonusu pro OSVČ. ✅?Průměr kompenzačního bonusu na jednu žádost činil 24 833 Kč.https://t.co/eM1DhOFxBq pic.twitter.com/2xNU4xX5AU

— Finanční správa ČR (@financnisprava) April 17, 2020

Šéfka finanční správy Tatjana Richterová upozornila na to, že v žádostech eviduje několik opakujících se chyb. Chybí v nich daňové identifikační číslo (DIČ), které je u OSVČ tvořeno kombinací značky CZ a rodného čísla bez lomítek. Často jsou také žádosti zaslány ve špatném formátu, a není možné je zpracovat. "Doporučujeme zasílat žádosti ve formátech .pdf, .jpg či .png," uvedla Richterová.

Podnikatelé také často nezasílají žádosti na správné adresy územních pracovišť finančních úřadů, pod které spadají. "Pak je nutné žádost přeposlat na podatelnu příslušného finančního úřadu. To pochopitelně brzdí proces vyplácení a zpomaluje vyřizování dalších žádostí," uvedla Richterová. Dodala, že důležitý je na žádosti také podpis. Žádosti podle ní také podávají i právnické osoby, které nemají na kompenzační bonus nárok.

Na příspěvek mají dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat budou moci i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nebude podléhat zdanění. Splnění podmínek doloží podnikatel jen čestným prohlášením.

Pětadvacítka bude pokračovat! Poškození živnostníci budou smět žádat o 500 Kč za den i v období 1. května až 8. června. To odpovídá nejzazšímu dni pro otevření provozoven podle vládního harmonogramu. A požádat bude stejně jednoduché jako nyní. Návrh předložím na pondělní vládu. pic.twitter.com/foet7eqJAW

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 17, 2020

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli koronaviru, budou dostávat jednorázový příspěvek i po 30. dubnu. Měl by jako nyní činit 500 korun za den. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovala ministryně Schillerová. Uvedla, že v pondělí vládě předloží návrh zákona, který umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června.

Podle Schillerové se v případě prodloužení termínu pro příspěvek podmínky měnit nebudou, ale podnikatelé budou muset předložit nové čestné prohlášení.

Související

Podnikatelé, ilustrační foto

Kdo je tady zvýhodněný: OSVČ, nebo zaměstnanci?

U příležitosti vládou zvažovaného zvýšení odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se opět rozjela veřejná diskuse o tom, zda a jak jsou zvýhodněny. Jenže srovnávat OSVČ či živnostníky a zaměstnance je jako porovnávat jablka a hrušky, komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

osvč finanční správa Alena Schillerová Ekonomika živnostníci Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Hamás zveřejnil video rukojmí, na důkaz, že přežil zranění ze 7. října

Hamás zveřejnil ve středu video izraelsko-amerického rukojmího Hershe Goldberga-Polina, což je první důkaz, že přežil, když byl 7. října těžce zraněn.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy