Firem se záznamem v rejstříku trestů přibývá, už jich je 525

Firem se záznamem v Rejstříku trestů právnických osob, který vede ministerstvo spravedlnosti, přibývá. Letos ho dostalo 64 firem. Celkem ho má podle databází poradenské společnosti Bisnode již 525 firem, z toho jich je 387 aktivních a 138 zaniklo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob umožňuje od roku 2014 stíhat, odsoudit a potrestat právnickou osobu, která spáchala trestný čin.

"Právnické osobě mohou být uloženy různé tresty. Od zrušení subjektu, propadnutí majetku, peněžitého trestu, po zákaz činnosti nebo zákaz plnění veřejných zakázek, účasti ve veřejné soutěži či zákaz přijímání dotací," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Detailnější analýza Bisnode ukázala na to, že v 90 procentech případů má záznam společnost s ručením omezeným, ve čtyřech procentech akciová společnost a zbytek připadá na další právní formy. Nejvíc firem má sídlo v Praze (31 procent) a Jihomoravském kraji (27 procent). Následuje Ústecký kraj s deseti procenty a Moravskoslezský kraj s osmi procenty.

Firmy, které spáchaly trestný čin, nejčastěji podnikají v pronájmu a správě nemovitostí, zprostředkování velkoobchodu, výstavbě budov a silniční nákladní dopravě. U deseti firem je evidováno více spáchaných trestných činů. Nástroj trestní odpovědnosti právnických osob je na vzestupu a každoročně se zvyšuje počet udělených trestů. Z 397 aktivních trestů jich bylo uděleno 11 procent v roce 2016, o rok později 18 procent, v roce 2018 šlo o 24 procent a loni o 28 procent s 110 udělenými tresty. V letošním roce aktuálně jde o 16 procent, uzavřela Štěpánová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB nechala úrokové sazby beze změny, hlasování bylo jednomyslné

23.09.2020 16:58 Pro ponechání úrokových sazeb beze změny dnes hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady ČNB. Na…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

ČEZ a E.ON sníží cenu elektřiny pro domácnosti

23.09.2020 15:27 Aktualizováno Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti…

TOP 09 navrhuje nový zákon. Má stanovit pravidla odškodňování za opatření…

23.09.2020 12:47 TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama