Firma Aircraft Industries loni utržila téměř dvě miliardy, prodala 13 letadel

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni dosáhl tržeb 1,983 miliardy korun. Bylo to zhruba o 61 milionů korun méně než v roce 2018. Firma loni dodala deset letounů L 410 do Ruska a tři do Kazachstánu. Předloni podnik vyvezl 14 letadel, o rok dříve jich bylo 12. Většina letounů směřovala na ruský trh, který je pro firmu stěžejní.

letectví
doporučujeme

Loňský zisk společnosti přesáhl 133 milionů korun, o rok dříve byl více než 219 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné ve Sbírce listin.

Společnost loni podle generální ředitelky Ilony Plškové vyrobila 16 letadel. Z toho bylo 15 letounů L 410 a dále první sériově vyrobený letoun L 410 NG, tedy nové generace. Vývoj stroje trval od roku 2010 a stál přes 568 milionů korun. Modernizovaný letoun zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování. Uveze až 19 pasažérů, případně přes dvě tuny nákladu.

zdroj: YouTube

Podnik loni v souladu s uzavřenou rámcovou smlouvou pokračoval především v prodeji letounů ruské společnosti Uralský závod civilního letectví (UZGA). "Byly také v základním typovém stavu dokončeny dva letouny pohraniční stráže do Polska. Jejich finální dokončení, včetně veškerého vybavení pro verzi MPA, proběhne v roce 2020," uvedl Aircraft Industries ve výroční zprávě.

Stejně jako v minulých letech, také loni představoval prodej letounů největší podíl na tržbách společnosti. "Druhou největší položkou prodeje pak byly tržby z údržby letounů. Důležitý podíl měl také prodej náhradních dílů a technologických přípravků," uvedli zástupci firmy. Společnost je i provozovatelem neveřejného mezinárodního letiště Kunovice.

Ke konci loňského roku pracovalo v Aircraft Industries 1107 zaměstnanců, meziročně o 136 více. Firma má zavedené učňovské praxe a stipendijní program, pravidelně přijímá absolventy Střední školy letecké v Kunovicích, se kterou se podílí na výchově a výuce žáků. Přesto podniku stále chybí zaměstnanci v dělnických a technických profesích. Podle Plškové firma nedostatek pracovníků kompenzuje zvýšenou aktivitou stávajících zaměstnanců. "Díky jejich ochotě pracovat přesčas jsme i v uplynulém roce splnili výrobní plán," uvedla Plšková.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem leteckého závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200. Téměř třetina z nich je podle údajů podniku stále v provozu. Základní kapitál podniku je 112 milionů korun, jeho stoprocentním vlastníkem je ruská společnost OSTOV.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Stravenkové firmy vyslyšely výzvu a podpoří restaurace. Teď je na tahu stát

26.10.2020 15:22 Stravenkové firmy reagovaly na výzvu zástupců podnikatelů na podporu restaurací a dočasně jim…

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou

26.10.2020 14:23 Zájemci si budou moci od dnešního večera kupovat české a slovenské počítačové hry na digitální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama