Havlíček: OSVČ budou mít nárok na ošetřovné až 13.144 korun měsíčně

Stejně jako zaměstnanci budou mít také živnostníci nárok na ošetřovné, a to za péči o děti do 13 let bez určení spodní hranice věku dítěte. Živnostníkům bude náležet 424 korun za den, maximální částka bude 13.144 korun měsíčně. Na základě čestného prohlášení bude možné o ošetřovné žádat na živnostenských úřadech od 1. dubna. Žádost bude možné podat také elektronicky.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Karel Havlíček
doporučujeme

Na ošetřovné budou mít osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nárok do doby, než budou otevřeny školy. Po dnešním jednání vlády, která ošetřovné schválila, to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Žádost bude podle Havlíčka velmi jednoduchá. Bude stačit vyplnit čestné prohlášení, že žadatel už příspěvek nečerpá v rámci zaměstnaneckého vztahu. Potvrdit bude muset také, že je OSVČ na hlavní činnost, je registrován jako poplatník daně z příjmu na finančním úřadě a že je malým či středním podnikatelem. Žadatel nesmí mít žádné nedoplatky vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovně.

Žádosti budou elektronicky i v papírové verzi přijímat všechny živnostenské úřady, kterých je v ČR více než 200. Žádost včetně příloh by měla být brzy dostupná na webu ministerstva průmyslu a obchodu, které bude příspěvky vyplácet.

Živnostníci se se žádostmi na finanční úřady podle informací ČTK obraceli už v minulých dnech, ty je ale musely odmítat, protože program ještě nebyl přijatý. Příspěvek budou moci čerpat i lidé pečující o nezaopatřené dítě do 26 let závislé na pomoci jiné osoby minimálně ve stupni I (lehká závislost), které nemůže navštěvovat školu uzavřenou kvůli koronaviru. Podpora se vztahuje i na péči o zdravotně postižené alespoň ve stupni I podle zákona o sociálních službách.

Ministerstvo průmyslu ze svého rozpočtu na program v první etapě vyčlení 100 milionů korun, OSVČ budou moci žádat o podporu za březen od 1. dubna, uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku Silvana Jirotková.

Vláda bude osobám samostatně výdělečně činným také kompenzovat mzdy jejich zaměstnanců v rámci schváleného kurzarbeitu. Podnikatelé podle Havlíčka mohou žádat o dotaci řádově od 50 do 80 procent.

Osobám samostatně výdělečně činným, které kvůli koronaviru a vládním opatřením nemohou svou živnost provozovat, bude stát platit 15.000 korun měsíčně po celou dobu, kdy bylo jejich podnikání omezeno. O konkrétních podmínkách by měla vláda jednat ještě v pondělí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ: O odklad záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2500 lidí

05.04.2020 07:10 Přes 2500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v…

Babiš a Havlíček připustili vstup státu do firem v problémech, opozice…

04.04.2020 20:55 Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie…

Urgentní výzva vládě: Hudební scéna žádá půjčky nebo změny DPH

04.04.2020 12:55 Návrhy, jak efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru postiženému pandemií koronaviru,…

Aukro: Prodej zdravotnických pomůcek stoupl o desítky tisíc procent, zájem…

04.04.2020 12:03 Aukční portál Aukro zaznamenal letos v březnu nárůst prodeje roušek, respirátorů, dezinfekčních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy