Havlíček: OSVČ budou mít nárok na ošetřovné až 13.144 korun měsíčně

Stejně jako zaměstnanci budou mít také živnostníci nárok na ošetřovné, a to za péči o děti do 13 let bez určení spodní hranice věku dítěte. Živnostníkům bude náležet 424 korun za den, maximální částka bude 13.144 korun měsíčně. Na základě čestného prohlášení bude možné o ošetřovné žádat na živnostenských úřadech od 1. dubna. Žádost bude možné podat také elektronicky.

Karel Havlíček
doporučujeme

Na ošetřovné budou mít osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nárok do doby, než budou otevřeny školy. Po dnešním jednání vlády, která ošetřovné schválila, to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Žádost bude podle Havlíčka velmi jednoduchá. Bude stačit vyplnit čestné prohlášení, že žadatel už příspěvek nečerpá v rámci zaměstnaneckého vztahu. Potvrdit bude muset také, že je OSVČ na hlavní činnost, je registrován jako poplatník daně z příjmu na finančním úřadě a že je malým či středním podnikatelem. Žadatel nesmí mít žádné nedoplatky vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovně.

Žádosti budou elektronicky i v papírové verzi přijímat všechny živnostenské úřady, kterých je v ČR více než 200. Žádost včetně příloh by měla být brzy dostupná na webu ministerstva průmyslu a obchodu, které bude příspěvky vyplácet.

Živnostníci se se žádostmi na finanční úřady podle informací ČTK obraceli už v minulých dnech, ty je ale musely odmítat, protože program ještě nebyl přijatý. Příspěvek budou moci čerpat i lidé pečující o nezaopatřené dítě do 26 let závislé na pomoci jiné osoby minimálně ve stupni I (lehká závislost), které nemůže navštěvovat školu uzavřenou kvůli koronaviru. Podpora se vztahuje i na péči o zdravotně postižené alespoň ve stupni I podle zákona o sociálních službách.

Ministerstvo průmyslu ze svého rozpočtu na program v první etapě vyčlení 100 milionů korun, OSVČ budou moci žádat o podporu za březen od 1. dubna, uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku Silvana Jirotková.

Vláda bude osobám samostatně výdělečně činným také kompenzovat mzdy jejich zaměstnanců v rámci schváleného kurzarbeitu. Podnikatelé podle Havlíčka mohou žádat o dotaci řádově od 50 do 80 procent.

Osobám samostatně výdělečně činným, které kvůli koronaviru a vládním opatřením nemohou svou živnost provozovat, bude stát platit 15.000 korun měsíčně po celou dobu, kdy bylo jejich podnikání omezeno. O konkrétních podmínkách by měla vláda jednat ještě v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama