Havlíček: Uvolňovat budeme naráz, musíme být proto přísnější

Vzhledem k uvolňování nařízení proti koronaviru v jednom termínu bylo nutné zvolit přísnější opatření pro všechny. Omezení počtu zákazníků na metry čtvereční bylo nejvíce diskutované. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že systém by měl být spravedlivý, bez rozdělení na malé a velké provozy.

Ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo model uvolňování a zpřísňování restrikcí. Bude fungovat tak, že podle vybraných epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Číslo stanoví jeden z pěti stupňů pohotovosti určující nařízení pro většinu oblastí života. V případě maloobchodu bude platit omezení počtu lidí na 15 metrů čtverečních.

Podle Havlíčka jsou země, které mají limit deset metrů čtverečních a jsou země, které mají 15 metrů čtverečních, například Slovensko. "Mohli jsme jít druhou cestou, a to takovou, že jsme polovičku sektoru mohli přesunout do kategorie číslo dvě, to by znamenalo, že minimálně týden, spíše 14 dní by museli všichni čekat, než se otevře jejich segment. A mohli jsme být vstřícnější třeba k obchodnímu sektoru, a mohl to být jeden člověk na deset metrů čtverečních," řekl. Zvolené řešení je podle něj ale spravedlivější.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle své náměstkyně Silvany Jirotkové připravuje kampaň pro zákazníky. Upozorní v ní, že přes uvolnění je stále třeba dodržovat určitá pravidla. Lidi bude také nabádat, aby šli nakupovat v méně exponované časy, vyhnou se tak případným frontám. Doufá také, že nákupní centra prodlouží otevírací dobu, aby se návštěvnost rozložila. Se znovuzavedením vyhrazené doby nákupů pro seniory se ale podle Havlíčka už nepočítá.

Zatím není jasné, kdy se obchody otevřou

Podle ministerstva zdravotnictví je Česká republika na rizikovém skóre 70, které opatření řadí do čtvrtého stupně. "O co důsledněji budeme dodržovat pravidla, rychleji se dostaneme do kategorie tři," řekl dále Havlíček. Zda se tedy obchody otevřou poslední den v listopadu, nebo až v prosinci, bude do jisté míry záležet na každém občanovi, dodal.

V prvním, nejlehčím stupni rizika budou podle modelu uvolňování moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva, ve třetím stupni bude muset mít jeden člověk 15 metrů čtverečních sám pro sebe. Toto nejpřísnější omezení bude platit i ve čtvrtém a pátém stupni při provozu vybraných prodejen se základními potřebami.

V případě nákupních center bude ve druhém stupni rizika omezena otevírací doba stravovacích zón a dětských koutků do 22:00. Ve třetím stupni bude v jídelnách možný prodej jen přes výdejní okna, dětské koutky budou muset být uzavřeny. Ve všech stupních rizika je nařízeno dodržování dvoumetrových odstupů či řízení front, a to uvnitř prodejny i před ní.

Vláda od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Výjimku mají potraviny, drogérie, lékárny, optiky, květinářství či galanterie. Fungovat nemohou až na výjimky ani služby. Vybrané obchody mohou fungovat od pondělí do soboty maximálně do 19:59. O nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních.

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje