Hazard po sametové revoluci: Sazka prodala 750 milionů stíracích losů, vyplatila 11 miliard

Sázková společnost Sazka za 30 let prodala 750 milionů stíracích losů, na výhrách vyplatila 11 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann. Aspoň jeden los ročně si v Česku podle něj setře každý druhý dospělý. Jak dále uvedl, Sazce patří na trhu stíracích losů podíl asi 80 procent. Povolení k prodeji stíracích losů mají dále společnosti Tipsport, Play Games a Českomoravská loterijní.

Sazka
doporučujeme

První stírací los v roce 1989 měl název Spartakiádní hra, navazoval na dřívější Československou státní loterii. Stál deset korun, hlavní výhra byla 500.000 korun, druhou cenou byl vůz Škoda Favorit. "Los se stal okamžitě hitem, emise deset milionů kusů se vyprodala za pouhé čtyři měsíce. Dosud nejúspěšnějším losem byla Tutovka, které se za pět let prodalo 230 milionů kusů a na výhrách byla vyplacena více než miliarda korun. Od roku 1989 se v naší nabídce objevilo přes 200 různých emisí stíracích losů," uvedl Friedmann.

V průměru si podle něj u Sazky dospělý Čech koupí ročně šest losů dohromady za 400 korun. "Ženy rády kupují emise s nádechem magie a osudovosti. Muži stírají losy, které nabízejí pravidelnou výplatu výhry na několik let dopředu," doplnil Friedmann. Stírací losy mají podle něj na celkových tržbách Sazky asi pětinový podíl.

Tržby z prodeje stíracích losů v Česku podle zástupců Sazky a Tipsportu stále rostou, meziročně až o desítky procent. "Za posledních šest let je to takřka desetinásobek," podotkl Friedmann. Zatímco před několika lety mezi klienty výrazně převažovaly ženy nad muži, nyní se poměr vyrovnává. Největší zájem o stírací losy je v období Vánoc, v poslední době rostou prodeje také například na Valentýna nebo MDŽ.

"Růst prodejů pokračuje. Loňský rok jsme měli rekordní, meziročně tato kategorie vyrostla o 40 procent. Prodeje v období Vánoc jsou násobně vyšší než v průběhu roku. Zároveň zaznamenáváme zajímavý sezonní nárůst s našimi losy Prázdniny," sdělil ČTK ředitel úseku loterií Tipsportu Jan Havel.

Sazka momentálně nabízí 31 druhů stíracích losů, Tipsport 22. Maximální výhra je u Sazky 15 milionů korun, u Tipsportu 13 milionů. "U těchto losů je atraktivní, že jde o takzvané okamžité loterie, kdy se výhru dozvíte hned. Navíc v porovnání s číselnými loteriemi mají losy i výrazně vyšší možnost výhry," podotkl mluvčí Tipsportu Václav Sochor. Celková pravděpodobnost výhry se u stíracích losů pohybuje zpravidla mezi 1:3 až 1:4. Například ve Sportce je pravděpodobnost nejnižší výhry v pátém pořadí 1:28.

První stírací los byl uveden na trh v roce 1974 ve státní loterii v americkém státě Massachusetts. Vymyslel ho počítačový expert John Koza za pomoci odborníka na marketing Daniela Bowera.

Tipsport prodává stírací losy od roku 2012, o rok dříve vstoupila na tento trh rovněž Fortuna. V roce 2014 chtěly tyto firmy prodávat stírací losy společně. Přestože tento záměr schválil antimonopolní úřad, nakonec ze spojení sešlo. V roce 2017 Fortuna svou společnost Fortuna sázky, která stírací losy vydávala, prodala Sazce. "V současnosti na svých pobočkách nabízíme několik rychlých číselných her, stírací losy však nikoliv," dodal mluvčí Fortuny Petr Šrain. Během 30 let v Česku prodávaly stírací losy také společnosti Gamestar, Victoria Tip, Eurolotto, Terno a další.

Ministerstvo financí evidovalo statistiky o tržbách z prodeje stíracích losů samostatně v letech 2012 až 2016. V tomto období vzrostly tržby ze 440 milionů na 2,59 miliardy korun, tedy téměř šestinásobně. V roce 2016 měly na celkovém objemu sázek podíl 1,3 procenta.

Za loňský rok jsou k dispozici statistiky, ve kterých stírací losy spadají do kategorie loterie, kam dále patří například Sportka. Objem sázek v loteriích meziročně vzrostl o 17 procent na 14,5 miliardy korun. Jejich podíl na celkových sázkách se mírně zvýšil na 5,8 procenta. Téměř dvě pětiny připadaly na automaty, následovaly kurzové sázky s podílem 28 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny dovolených jsou na úrovni loňského roku, Čechům nastanou starosti…

14.08.2020 17:34 Ceny dovolených jsou podle zástupců cestovních kanceláří na úrovni loňského roku. Například podle…

Czech Top 100: Největší tržby měla loni Škoda Auto, následují EPH a ČEZ

14.08.2020 14:54 Největší tržby z firem působících v Česku měla v roce 2019 opět automobilka Škoda Auto (459,1…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Česká pošta opět ve finančních potížích, chce si půjčit až pět miliard

14.08.2020 14:07 Česká pošta si chce od bank nebo od státu půjčit až pět miliard korun. Půjčkou chce překlenout…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama