HDP Slovenska klesl proti odhadům méně, letos poroste pomaleji

Slovenská ekonomika loni klesla o 5,8 procenta, což je méně než se čekalo. Novinářům to dnes řekl ministr financí Eduard Heger. Na letošní rok jeho úřad ale výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) snížil na 4,3 procenta z dosud předpokládaných 5,5 procenta. I letošní vývoj hospodářství ovlivní podle ministerstva financí dopady epidemie nemoci covid-19, která už loni ovlivnila provoz podniků a vyžádala si také různá karanténní omezení.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministerstvo financí dosud předpokládalo, že slovenská ekonomika vykáže za loňský rok pokles o 6,7 procenta. Lepšího výsledku podle Hegera dosáhlo hospodářství i díky výkonům průmyslu, vládním opatřením na udržení zaměstnanosti a vývoji obchodních partnerů Slovenska. K poklesu ekonomiky přispěl také výpadek investic.

"Druhá vlna pandemie má na ekonomiku menší vliv než první vlna, patrně ale potrvá déle. Zápas bude vítězný, pandemii porazíme," řekl Heger. Dodal, že do prognózy ministerstvo zahrnulo také očekávané investice z připravovaného unijního fondu obnovy.

Na Slovensku v současnosti kvůli šíření koronaviru přetrvávají různá karanténní omezení a také zákaz vycházení s určitými výjimkami. Řada provozů hlavně v sektoru služeb, včetně ubytovacích zařízení, nákupních center, restaurací, lyžařských středisek či wellness center funguje pouze v omezeném režimu nebo musejí mít zavřeno.

"Slovensko tím, že má ekonomiku postavenou na průmyslu, je odolnější," řekl Heger. Dodal, že země, které naopak mají mnohem vyšší podíl služeb na HDP, jsou v souvislosti s koronavirovou krizí ekonomicky zasažené více.

Na příští rok ministerstvo financí výhled růstu ekonomiky zlepšilo, a to na 3,9 procenta z dosud odhadovaných 2,4 procenta.

Navzdory očekávanému návratu hospodářství k růstu letos v zemi podle ministerstva financí stoupne míra nezaměstnanosti na 7,3 procenta z 6,8 procenta loni. V příštím roce by naopak měla klesnout, a to na 6,5 procenta. Ve srovnání s předchozí prognózou z loňského září to představuje horší výhled vývoje na trhu práce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč průměrná mzda tak vyrostla? Analytici vysvětlili, co za tím stojí

08.03.2021 19:36 Aktualizováno Růst průměrné mzdy v loňském čtvrtém čtvrtletí ukázal podle analytiků oslovených ČTK na velmi…

Loni bylo 522.312 plátců DPH, meziročně o 1,2 procent více

08.03.2021 11:18 Ke konci loňského roku bylo v ČR registrováno 522.312 plátců DPH, což je meziročně o 6065, tedy o 1…

ČEZ dostal od SÚJB povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

08.03.2021 11:02 Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes získala od Státního úřadu pro jadernou…

Průměrná mzda loni vzrostla na 38.525 korun

08.03.2021 10:02 Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 procenta na 38.525 korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama