Home office může být bezpečnostní riziko: Počet hackerských útoků na firmy se zdvojnásobil

Počet útoků napadajících firemní sítě při vzdáleném přístupu zaměstnanců z domova se od začátku roku zdvojnásobil. Řádově šlo v Česku o stovky útok denně, po celém světě pak průměrně o 104.000 útoků za den. Důvodem byl růst počtu lidí, kteří během koronavirových opatření pracovali z bydliště. Útočníci většinou prolomili slabé heslo nebo zneužili zranitelnost služby.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Uvedla to dnes antivirová firma Eset. Pandemie koronaviru dramaticky změnila pracovní návyky, například v květnu pracovalo v ČR z domova 15 procent zaměstnanců. Podle průzkumů by polovina lidí ráda nějakou míru práce na dálku zachovala i v budoucnu.

Útoky se často odehrály prostřednictvím funkce vzdálené plochy RDP. "RDP je technologie, která se používá pro připojení k firemním zařízením na dálku. V praxi umožní například jednoduše se dostat k aplikacím běžícím na nějakém serveru. Tento typ vzdáleného připojení slouží především administrátorům v rámci správy lokální sítě. Bohužel jej mnoho administrátorů nepoužívá jen k připojování v lokální síti, ale i k připojení na svá zařízení z internetu. Vzhledem k podcenění zabezpečení této technologie se ovšem jedná o velmi zranitelné místo sítě. Vidíme vzrůstající trend v počtech takto napadených zařízení," uvedl bezpečnostní expert Esetu Václav Zubr.

Prolomení tzv. vzdálené plochy se podle expertů v posledních letech stává poměrně běžným způsobem útoku. Nejčastěji prolomení končí zašifrováním dat prostřednictvím vyděračského softwaru. Běžnou chybou je především veřejné vystavení této služby do internetu. Pro útočníky je pak snadné takové zranitelné počítače či servery objevit a následně je zkusit cíleně napadnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodníkům o víkendu vzrostly prodeje dětského a papírenského zboží

01.03.2021 14:09 Obchodníkům za uplynulý víkend vzrostly prodeje dětského oblečení, obuvi a papírenského zboží.…

Podmínky v průmyslu se nadále zlepšují, index ale mírně klesl

01.03.2021 10:21 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně…

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od roku 2008

28.02.2021 09:48 Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun,…

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama