Home office může být bezpečnostní riziko: Počet hackerských útoků na firmy se zdvojnásobil

Počet útoků napadajících firemní sítě při vzdáleném přístupu zaměstnanců z domova se od začátku roku zdvojnásobil. Řádově šlo v Česku o stovky útok denně, po celém světě pak průměrně o 104.000 útoků za den. Důvodem byl růst počtu lidí, kteří během koronavirových opatření pracovali z bydliště. Útočníci většinou prolomili slabé heslo nebo zneužili zranitelnost služby.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Uvedla to dnes antivirová firma Eset. Pandemie koronaviru dramaticky změnila pracovní návyky, například v květnu pracovalo v ČR z domova 15 procent zaměstnanců. Podle průzkumů by polovina lidí ráda nějakou míru práce na dálku zachovala i v budoucnu.

Útoky se často odehrály prostřednictvím funkce vzdálené plochy RDP. "RDP je technologie, která se používá pro připojení k firemním zařízením na dálku. V praxi umožní například jednoduše se dostat k aplikacím běžícím na nějakém serveru. Tento typ vzdáleného připojení slouží především administrátorům v rámci správy lokální sítě. Bohužel jej mnoho administrátorů nepoužívá jen k připojování v lokální síti, ale i k připojení na svá zařízení z internetu. Vzhledem k podcenění zabezpečení této technologie se ovšem jedná o velmi zranitelné místo sítě. Vidíme vzrůstající trend v počtech takto napadených zařízení," uvedl bezpečnostní expert Esetu Václav Zubr.

Prolomení tzv. vzdálené plochy se podle expertů v posledních letech stává poměrně běžným způsobem útoku. Nejčastěji prolomení končí zašifrováním dat prostřednictvím vyděračského softwaru. Běžnou chybou je především veřejné vystavení této služby do internetu. Pro útočníky je pak snadné takové zranitelné počítače či servery objevit a následně je zkusit cíleně napadnout.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Sušičky hub jdou v Česku na dračku, poptávka je oproti loňsku dvojnásobná

19.09.2020 09:07 Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub. Poptávka je ve srovnání s loňskem zhruba…

Pokud stát nepomůže hudebním klubům, podle provozovatelů skončí

18.09.2020 12:59 Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď…

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama