Hospodářská komora chce daň z příjmů nastavit na 16 a 23 procent

Sazby daně z příjmů fyzických osob by měl Senát podle Hospodářské komory nastavit na 16 a 23 procent. Slevu na poplatníka chce komora zvýšit ze současných 24.840 korun jen na 26.520 korun ročně. Komora tak doporučila upravit daňový balíček, kterým se dnes bude zabývat senátní hospodářský výbor. Horní komora parlamentu bude daňové úpravy schvalovat 10. prosince.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Sněmovnou schválená verze počítá se sazbami daně ve výši 15 a 23 procent po zrušení superhrubé mzdy a slevou na poplatníka ve výši 30.000 korun. Znamenalo by to snížení příjmů veřejných rozpočtů o zhruba 130 miliard korun ročně. vláda proto od Senátu očekává, že daňový balíček změní, návrhy na úpravy se ale liší.

ANO chce zachovat sazby daně ve výši 15 a 23 procent a slevu na poplatníka nezvyšovat. ODS je ochotna jít na sazby 16 a 23 procent, Piráti na 17 a 23 procent. ČSSD, KDU-ČSL i Piráti chtějí zvýšení slevu na poplatníka zachovat. Senátoři se shodli zatím na nutnosti náhrady výpadku daňových příjmů pro kraje a obce, který chce ANO kompenzovat ze tří čtvrtin.

Souběžné rušení superhrubé mzdy a razantního zvýšení základní slevy na poplatníka analytici Hospodářské komory označili za rozpočtové riziko. Na základě vlastních propočtů a analýzy dopadů na státní rozpočet proto senátorům navrhli rozumný snadno proveditelný minimalistický kompromis, jehož základem je jednoduchá parametrická úprava obou změn.

Nastavení sazby daně z příjmů fyzických osob na 16 a 23 procent podle bývalého náměstka ministra financí Ladislava Minčiče "formálně lépe odpovídá dnešní míře progresivity daně". "Rozdíl mezi oběma novými sazbami daně bude přesně odpovídat výši odstraňovaného solidárního zvýšení daně," poznamenal Minčič, který je nyní ředitelem odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory.

Zvýšení základní slevy na poplatníka na 26.520 korun ročně odpovídá podle Hospodářské komory slevě 2210 Kč měsíčně a bylo by to o 140 korun měsíčně vyšší než nyní. Zčásti by se tím zohlednila dlouhodobá absence valorizace základní slevy a výpadek rozpočtových příjmů by byl mírnější než v případě nezvyšování slevy při sazbě 15 a 23 procent, dodal Minčič.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama