Hospodářská komora chce vyšší limit pro registraci k DPH

Hospodářská komora (HK) po nové Sněmovně, která by měla vzejít z říjnových voleb, bude žádat zvýšení limitu pro registraci podnikatelů k dani z přidané hodnoty (DPH). Stát podle ní tuto sazbu neupravil 17 let, nezohlednil tak mzdový ani cenový vývoj. Plátcem DPH se v současné době podle zákona musí stát každý podnikatel, který za posledních 12 měsíců dosáhl obratu přes jeden milion korun.

Daně, ilustrační fotografie

Hranice by podle komory měla být od příštího roku 2,1 milionu korun. Stát by měl zároveň zvýšit limit pro tzv. paušální daň. HK o tom dnes informovala ČTK.

Zvýšením hranice pro povinnou registraci k DPH by se podle komory podnikatelům snížila administrativní náročnost podnikání. "Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro Evropskou unii. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání," uvedla HK. Nadále by podle ní ale měla zůstat zachována možnost dobrovolné registrace k DPH bez ohledu na výši tržeb.

Limit stát podle komory nezměnil od svého vstupu do Evropské unie, například mzdy ale za tu dobu vzrostly na dvojnásobek. Průměrná mzda v roce 2004 podle komory činila 17.466 korun, letos podle odhadu HK dosáhne 36.900 korun.

Práh pro registraci k DPH by měl být podle HK sjednocen také s limitem pro uplatnění výdajového paušálu. Ten podle ní snižuje administrativu u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) i státní správy, a je stanoven na hranici právě dvou milionů korun.

Stát by podle HK měl na dva miliony korun zvednout také hranici pro možnost využití paušální daně. Nyní je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do jednoho milionu korun. Zavedena byla od letošního ledna.

"Hospodářská komora podporuje i variantu, že by u paušální daně byl zcela zrušen příjmový strop, a možnost paušalizace tzv. přímých odvodů se tak vztahovala na všechny OSVČ, čímž by došlo k plošnějšímu snížení administrativní zátěže jak na straně podnikatelů, tak i na straně finančních úřadů," uvedla dále komora. Podmínkou v tomto případě ale podle ní je, aby daň z příjmů a platby na sociální a zdravotní pojištění byly nastavené tak, aby pro plátce byl vstup do paušálního režimu motivační.

Paušální daň pro příští rok vychází na necelých 6000 korun měsíčně

28.09.2021 08:38 Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální…

Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní českou ekonomiku

27.09.2021 12:18 Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Související:

Právě se děje

reklama