Hospodářská komora má staronového prezidenta. Vladimír Dlouhý uhájil post

Delegáti Hospodářské komory ČR zvolili za svého prezidenta na další tříleté období Vladimíra Dlouhého (66). V čele komory stojí už šest let. Dostal 171 hlasů, jeho protikandidát, dosavadní viceprezident komory Bořivoj Minář jich obdržel 80.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory
doporučujeme

Dlouhý před sněmem řekl, že chce ve své funkci bojovat za zlepšení podnikatelského prostředí. Uvedl také, že ztratil důvěru ve své viceprezidenty Mináře a Irenu Bartoňovou Pálkovou.

Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru, přednášel na vysoké škole a v letech 2006 až 2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR.

V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby, počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory.

Dlouhý byl nominován zástupci okresních komor a společenstev. Delegáti vyberou také další členy představenstva a dozorčí rady.

Novými viceprezidenty Hospodářské komory se stali Radek Jakubský, Tomáš Prouza a Zdeněk Zajíček. Ve funkcích nahradili Irenu Bartoňovou Pálkovou a neúspěšného kandidáta na prezidenta komory Bořivoje Mináře. Ve funkcích pokračují Roman Pommer a Michal Štefl. Rozhodli o tom v hlasování delegáti sněmu Hospodářské komory. Nově je viceprezidentů pět, před sněmem byli ve funkci čtyři.

Jakubský je předsedou Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje. Zkušenosti má z vlastního podnikání ve firmě PROMA REHA, která v České Skalici už 30 let vyrábí zdravotnický nábytek a vybavení. Prouza, který v minulosti působil mimo jiné jako státní tajemník pro evropské záležitosti, je předsedou Svazu obchodu a cestovního ruchu. Zajíček je předsedou představenstva ICT unie, profesního sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací. Vystudovaný právník, člen ODS, byl i poslancem či ředitelem pražského magistrátu.

Pommer je prezidentem Cechu obkladačů ČR a předseda představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy. Viceprezidentem komory je již od roku 2014. Štefl, podnikatel a manažer ve stavebnictví, je viceprezidentem také od roku 2014. Od roku 2003 je předsedou představenstva Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Bartoňová Pálková se své kandidatury těsně před hlasováním vzdala. "Nejsem schopná spolupracovat s prezidentem komory Vladimírem Dlouhým," uvedla. Minář v kandidátském projevu oznámil, že nebude pokračovat ve funkci v případě, že neuspěje v prezidentské volbě. Oba kritizovali Dlouhého nominaci na šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD.

Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů, sdružuje přes 16.000 členů organizovaných v 60 komorách a 124 svazech, asociacích, klastrech a řemeslných ceších. Podnikatelům je k dispozici v 73 městech po celé ČR.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za co Česko utratí miliardy z EU? NERV předložil návrh, chce i změnu…

03.08.2020 13:14 Evropské peníze by se v příštím programovacím období měly investovat do digitalizace, silnic a…

Nezaměstnanost v ČR stoupá. Práci si ve 2. čtvrtletí hledalo o čtvrtinu…

03.08.2020 13:01 Ve druhém čtvrtletí letošního roku si aktivně hledalo práci 126.300 lidí, což bylo o 23,3 procenta…

Novým šéfem Škoda Auto se stal Thomas Schäfer. Podle Povšíka je "králíkem…

03.08.2020 12:51 Aktualizováno Novým předsedou představenstva automobilky Škoda Auto byl dnes podle očekávání zvolen Thomas…

Zisk Komerční banky se propadl o 38,5 procenta, koronakrize zasáhla i…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 procenta na 4,4 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama