Hospodářská komora varuje: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší bariérou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s pandemií koronaviru. Vyplynulo to z tradičního šetření Hospodářské komory (Komorový barometr), kterého se zúčastnilo 743 firem všech velikostí a oborů z celé ČR.

Obavy z dalšího omezování ekonomiky tak v posledních týdnech převážily nad tradičními bariérami podnikání, jako jsou náklady na pracovní sílu nebo administrativní zátěž.

Největší obavy z případného omezení svých provozů mají podle šetření podnikatelé ve službách a drobní živnostníci. "Právě nejmenší podnikatele, služby nebo restaurace a cestovní ruch zasáhla na jaře koronavirová pandemie nejhůře. Jakkoliv většinou situaci díky vlastním úsporám firmy zvládly, další přidušení ekonomiky by pro ně mohlo být fatální," varoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

I z toho důvodu označilo přes 70 procent oslovených podnikatelů mimořádná opatření proti šíření covidu-19 jako největší bariéru svého byznysu pro příští rok. Až s velkým odstupem vnímají firmy překážky v podobě administrativní zátěže nebo nedostatku lidí a mzdových nákladů. To jsou přitom problémy, které v minulých anketách jako bariéry byznysu vévodily.

Nově se mezi pět největších úskalí dalšího rozvoje podnikání dostalo i přerušení dodavatelských řetězců způsobené dopady koronaviru, kterého se obává bezmála třetina podnikatelů. "Ztráta nebo narušení obchodních vazeb je zásadní hlavně ve zpracovatelském průmyslu, který je v ČR klíčovým tahounem ekonomického růstu. I to je důvod, proč si ČR nemůže další výraznou ekonomickou brzdu dovolit," dodal Dlouhý.

Udržet ekonomiku v chodu je podle Hospodářské komory důležité i z toho důvodu, že se tuzemským firmám podařilo s jarní fází mimořádných opatření proti covidu-19 poměrně dobře vyrovnat. Celých 30 procent podnikatelů už koncem léta hlásilo, že se jim podařilo dostat na úroveň před pandemií.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) podnikatelé hospodářská komora Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy