Hotely na Lipně otevřou. Problémem je lockdown skiareálů, vlekaři hledají novou práci

Po téměř 60 dnech dnes otevře většina hotelů na Lipně. Jejich provozovatelé využili nucenou pauzu k opravám a úklidu, na větší investice ale většině majitelů nezbyly po peníze. Sčítají ztráty ve vyšších desítkách milionů Kč, v nichž se projevilo i jarním zavření. Jako problém vnímají všichni, že vláda nechává do 12. prosince zavřené skiareály.

Hotel, ilustrační foto
doporučujeme

ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí Turistického spolku Lipenska Pavel Pechoušek.

Termíny pobytů si teď hosté přesouvají dál na zimu či jaro příštího roku. Většinou kupují poukazy. "Velikou nejistotu přineslo na Lipensku vládní nařízení, které uzavřelo sjezdové areály. Otevírají se obchodní centra, hotely, restaurace, školy, kde se lidé setkávají v uzavřených prostorách, a na sjezdovce, kde je člověk pod širým nebem, je zákaz činnosti. Nikdo tomu nerozumíme," řekl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Připraven otevřít je lipenský skiareál. Nemá ale od státu podmínky. "Vláda tak drží v nepříjemném napětí nejen nás provozovatele, ale i většinu našich zaměstnanců," řekl ředitel skiareálu Matěj Kratochvíl. Na chvíli, až bude možné lyžovat, čeká i Lipno Lake Resort ve Frymburku. Většina zimních pobytů je tam spojena s lyžováním, jak uvedl za resort Luboš Krejza.

Podle Jiřího Mánka zaznamenala řada ubytovatelů nezvyklé žádosti o práci od lidí z celé ČR, kteří pracují v okolí lyžařských vleků. "Oslovují nás, že se dá očekávat omezování provozu vleků a omezení tržeb v navazujících službách. Proto hledají práci v hotelích v těch částech Lipenska, které nejsou tolik vázané na skiareály. Potřebují jistotu práce," uvedl Mánek.

Hotel Knížecí cesta v Bližší Lhotě se teď věnoval údržbě areálu, úklidům a přípravám na dokončení nového wellness a 11 nových apartmánů, řekl ředitel hotelu Petr Zemek. Investice naopak neplánoval hotel Růže v Rožmberku, který otevře o prosincových víkendech. "Nečekáme zisk, pouze oživení. Dále hotel zřejmě opět uzavřeme. Toto přečkávání bylo ještě těžší než to jarní, pro mnohé likvidační," uvedl provozovatel Jan Hanuš.

Kvůli nedostatku peněz neinvestovala ani Irena Pešková, majitelka Penzionu u Pešků z Horní Plané. Už nemá rezervy. Podobně je na tom Vladislav Šlégr z hotelu Lesovna na Svatém Tomáši. "Sčítáme další ztráty. Bohužel se zastavily i objednávky Aktuálně máme obsazený jeden pokoj ze soboty na neděli, ostatní rezervace jsou zrušené," sdělil Šlégr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K paušální dani se přihlásilo 70 tisíc živnostníků, ukazují data

18.01.2021 10:20 K paušální dani se do dnešního rána přihlásilo 70.359 živnostníků. ČTK to sdělilo ministerstvo…

Česká ekonomika se loni propadla o sedm procent, letos by měla růst

16.01.2021 11:31 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8…

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama