Hrozí Česku ekonomická recese? Člen bankovní rady prozradil, co nás čeká

Česká ekonomiky by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může nastat. Vyplývá to z dnešního vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na debatě k brexitu a obchodním válkám. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla o 2,8 procenta, což je podle Holuba blízko dlouhodobě udržitelného maximálního růstu tuzemské ekonomiky.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Česká národní banka
doporučujeme

Česká vláda letos podle Holuba přispívá svoji rozpočtovou politikou k růstu ekonomiky zhruba 0,5 procentního bodu. V příštím roce ale bude příspěvek vlády k ekonomickému růstu zřejmě menší.

"Debaty o rozpočtové politice české vlády sledujeme, ale expanze by měla být příští rok menší, takže ta dávka vitamínů by měla být menší než letos. A zároveň se na vývoji podepíše zpomalení v Německu," uvedl Holub. Dodal, že vývoj z posledních měsíců se zásadně neodchyloval od prognózy ČNB.

"Pokud nebude eskalovat geopolitické napětí, bude citelné zpomalení české ekonomiky, ale nebudeme následovat Německo do recese," uvedl i hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

V současnosti má podle Holuba česká ekonomika duální charakter, kdy vše navázané na zahraniční poptávku stagnuje nebo roste pomalu. Druhá část ekonomiky navázaná na domácí poptávku, hlavně sektor služeb, svižně roste. Holub upozornil, že zatímco oslabování exportu může postupně ovlivnit negativně celou ekonomiku, růst domácí poptávky export posílit nedokáže. "To, co se v posledních měsících dělo, se zásadně neodchylovalo od prognózy ČNB," dodal.

Kurz koruny, který proti odhadům centrální banky neposiluje, může přitom podle Holuba při současném vývoji německé a české ekonomiky představovat automatický stabilizátor. Průměrný kurz koruny ve třetím čtvrtletí byl podle Holuba 25,70 Kč/EUR, tedy o 30 haléřů slabší ve srovnání s odhady ČNB.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pošta: Počet zásilek z Číny do Česka v únoru klesl o polovinu

28.02.2020 14:01 Česká pošta eviduje za únor meziroční pokles počtu zásilek z Číny zhruba o 50 procent. Zástupci…

ČOI loni při kontrole slev zjistila chyby u 43 procent obchodníků

28.02.2020 10:35 Česká obchodní inspekce (ČOI) při loňských kontrolách slevových a výprodejových akcí zjistila…

České spořitelně v roce 2019 vzrostl zisk. Domácnostem a firmám půjčila…

28.02.2020 08:54 České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní…

Akcionáři CME schválili prodej Novy firmě PPF

27.02.2020 18:44 Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama