Index PMI stoupl. Zpracovatelský průmysl v ČR je na tom nejlépe od listopadu 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se začali zlepšovat. Index PMI totiž stoupl v září na 50,7 bodu ze srpnových 49,1 bodu, informovala dnes společnost IHS Markit. Index je tak nejvyšší od listopadu 2018. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Za růstem indexu je především nejrychlejší růst výroby od října 2018, upozornila IHS Markit. Za růstem byl především rozjezd odběratelských provozů a růst nových zakázek.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek uvedl, že od začátku léta bylo patrné zlepšování situace s tím, jak byla restriktivní opatření rozvolňována. "Aktuální zářijové hodnocení je povzbudivé. Nicméně druhá vlna pandemie, kterou aktuálně pozorujeme, může křehké oživení zhatit," uvedl.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že v Německu nebo eurozóně se zářijové indikátory PMI z průmyslu dostaly již výrazněji nad 50 bodů. Příznivější zářijové údaje přišly podle něj i z Číny. "Nicméně zlepšení zářijových indikátorů v zahraničí i v tuzemské ekonomice relativizuje příchod druhé vlny pandemie, která bude zotavování globální ekonomiky včetně průmyslu v nadcházejících měsících opět brzdit," uvedl.

"Sektor se dál zotavuje z šoku způsobeného koronavirem, ovšem aktuální data signalizovala silnější závěr třetího čtvrtletí. Nové zakázky se navrátily k růstu a očekávání výroby v příštím roce podpořily naděje na silnější poptávku. Firmy však opět propouštěly, protože v sektoru stále přebývala kapacita. Zaměstnanost nicméně klesla nejpomaleji od června 2019," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Podniky nadále podle průzkumu propouštěly zaměstnance kvůli nadbytečným kapacitám a hlásily nutnost další redukce pracovních míst. Spolu s utlumenou poptávkou zůstala na nízké úrovni vzhledem k nejistotě trvání pandemie a souvisejícím dopadem na ekonomiku i obchodní důvěra.

Z dat vyplývá, že v září skončilo téměř dvouleté období poklesu nových zakázek v českém průmyslu. Celkové zakázky podpořilo oživení exportu. Firmy totiž zaznamenaly poptávku od zákazníků v Asii a v Evropě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někteří podnikatelé podporují úplně dočasné uzavření

26.02.2021 13:08 Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a…

Více než 70 procent e-shopů loni porušilo zákon

26.02.2021 11:36 Více než 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Nejčastěji se jednalo o nekalé…

Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

24.02.2021 10:07 Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4…

ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců

24.02.2021 07:57 České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama