Inflace bude dále klesat, soudí analytici. Sníží ČNB úrokové sazby?

Meziroční inflace se bude kvůli zlevňování ropy i postupnému poklesu ekonomiky snižovat i v dalších měsících, uvedli analytici oslovení ČTK. ČNB tak zřejmě, ale nejen kvůli výhledu inflace, podle nich na květnovém zasedání opět sníží úrokové sazby. Poměrně vysoká březnová inflace je totiž zastaralý údaj a důležitější je nyní výhled ekonomiky v souvislosti s šířením koronaviru, dodali ekonomové.

Přidejte svůj názor

česká národní banka
doporučujeme

Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 procenta z únorových 3,7 procenta. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje. V meziměsíčním srovnání byla inflace nižší o 0,1 procenta, také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv.

"V červnu už může být inflace hluboko pod trojkou, v závěru roku dokonce pod dvěma procenty. Otázkou je, jak rychle se do ní začne promítat nižší nájemné v Praze, ceny zájezdů, které se nemusí vůbec realizovat, nebo například ceny v obchodech a dalších službách, které mají pozastavenou činnost," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Z pohledu měnové politiky je nyní podle něj podstatný výhled, a ten ukazuje rychlé oslabování inflačních tlaků. "ČNB by proto mohla na svém příštím zasedání znovu skokově snížit svoji hlavní úrokovou sazbu," uvedl Dufek. Naposledy ČNB snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento na konci března.

"Inflace sice nadále překračuje cílové pásmo centrální banky, nicméně dosahuje nižších hodnot, než se předpokládalo. Měnová politika nyní musí reagovat především na prudký pokles ekonomické aktivity. Proto úrokové sazby klesly a budou nejspíše dále klesat. S inflací se nyní ČNB nemusí trápit," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera bude inflace v tuto chvíli při rozhodování ČNB o nastavení úrokových sazeb stranou. "Dokud by tuzemské ekonomice nehrozila deflace, či naopak výrazné skokové zvýšení inflace, bude ČNB konat spíše v souvislosti s omezením negativních dopadů koronaviru na tuzemskou ekonomiku, než z titulu jemného cílování inflace," uvedl.

Březnová čísla podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského naznačují, že inflace má svůj vrchol za sebou. "Vzhledem k tomu, že se pokles cen ropy do tuzemských cen pohonných hmot během března nepromítl zdaleka celý, lze z tohoto titulu v dubnu očekávat tlak na další snížení inflace," uvedl. I podle něj výsledek inflace tentokrát není pro ČNB až tak podstatný, jako v klidnějších dobách, neboť další kroky její politiky se budou spíš odvíjet od délky a hloubky restriktivních opatření vlády a jejich předpokládaných dopadů na ekonomický růst.

"Je dobře, že inflace zklidňuje svůj růst. Poslední, co by česká ekonomika v tuto chvíli potřebovala, by byl vysoký růst cen. Kvůli pozastavení naší ekonomiky pravděpodobně k dalšímu růstu cen nedojde. Spíše naopak. Letos bychom už s vyšší inflací neměli mít problémy," uvedla ředitelka společnosti Bondster Jana Mücková.

"Celková inflace v české ekonomice sice asi zůstane nad dvouprocentním cílem centrální banky i po zbytek letošního roku, v dalších měsících ale bude klesat a případná debata o posunech v měnové politice bude jednoznačně ve směru dalšího možného uvolnění měnových podmínek," uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise schválila Česku příspěvek na nájmy firem stižených krizí

03.06.2020 15:43 Česko bude moci z veřejných peněz přispět firmám zasaženým koronavirovými omezeními na platbu nájmů…

McDonald´s má tržby na předkoronavirové úrovni, jako jediný

03.06.2020 15:31 Řetězec McDonald´s má tržby na předkrizové úrovni, další fastfoodové řetězce zatím ne. Například v…

Prodej aut klesl do konce května o 30 procent

03.06.2020 14:36 Prodej nových osobních aut za pět měsíců klesl meziročně o 30,3 procenta na 74.258 vozů. V květnu…

Česko digitální daň zruší po vytvoření nadnárodního řešení

03.06.2020 14:29 Aktualizováno V případě, že bude v souvislosti s digitální daní dosaženo řešení na úrovni Organizace pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy