Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla

Meziroční inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9 až tři procenta z říjnových 2,7 procenta. Za růstem cen je zdražení potravin a růst cen souvisejících s bydlením včetně energií. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci za listopad v úterý 10. prosince.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Placení, tržby, ilustrační foto
doporučujeme

"V meziročním srovnání se zásadně nic nemění. Hlavním zdrojem růstu cen zůstávají náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají zhruba z poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Významnější příspěvek do celkové inflace lze v listopadu očekávat i od potravin a služeb," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V souhrnu za celý letošní rok očekává inflaci 2,8 procenta.

Spotřebitelská inflace se v listopadu zvýšila ze dvou důvodů, upozornil analytik České spořitelny Jiří Polanský. "Jednak je to růst cen potravin, který byl jen z části kompenzován sezonním poklesem cen dovolených. Druhým důvodem je pokles cen potravin z listopadu 2018, který z meziročních čísel po 12 měsících vypadl a došlo tak k meziročnímu zvýšení inflace, tzv. efekt meziroční základny," uvedl.

I podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky byl v listopadu nárůst cen potravin a energií jen částečně kompenzován sezonním poklesem cen dovolených a zlevněním u čerpacích stanic. "Meziměsíčně tak čekáme nárůst spotřebitelských cen o 0,2 procenta, což by mělo zvednout meziroční míru inflace na tři procenta," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státu dochází peníze? Schillerová chce zrušit několik daňových výjimek

26.01.2020 20:03 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z…

IT systém k dálničním známkám je na světě. Vývojáři ušetřili státu 400…

26.01.2020 19:35 Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým…

Havlíček rázně: Stát ukončí všechny zakázky k dálničním e-známkám

26.01.2020 16:42 Aktualizováno Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, řekl dnes ČTK nový ministr dopravy…

Digitální daň by mohla být už letos, soudí Faltýnek. Budou USA zuřit?

26.01.2020 14:36 Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama