Inflace v únoru stoupla. Potraviny oproti lednu zlevnily, odhadují analytici

Meziroční inflace zřejmě v únoru dále stoupla z lednových 3,6 procenta a přiblížila se ke čtyřem procentům. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem růstu je zdražování energií nebo zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku platné od letošního roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v úterý 10. března.

CZK
doporučujeme

"Inflace bude urychlována dopady daňových změn u alkoholu a tabáku, dále zdražovat by měla i elektřina. Naopak z týdenních šetření vyplývá, že potraviny a pohonné hmoty by měly oproti lednu zlevnit," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Očekává, že v lednu inflace stoupla na 3,7 procenta.

"Inflace v těchto měsících bude dál zrychlovat a mířit ke čtyřem procentům. Od května pak má inflace velkou šanci citelně se snižovat," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Do března podle něj porostou výrazně ceny alkoholu a cigaret z důvodu zvýšení spotřební daně. Navíc dodavatelé energií ohlásili další zvýšení cen energií a silná domácí poptávka stále působí pozitivně na růst cen. Proto by podle něj měla inflace v únoru stoupnout na 3,8 procenta.

"V meziročním srovnání hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v únoru zůstanou náklady spojené s bydlením a potraviny, které dohromady k růstu souhrnné inflace přispívají zhruba ze dvou třetin. Výraznější dopad do meziroční inflace budou mít i v únoru alkohol s tabákem a služby jako je stravování a ubytování či rekreace a kultura," uvedl analytik společnosti Akcenta.

Ten očekává rovněž nárůst inflace na 3,8 procenta. V první polovině letošního roku se tak podle něj bude spotřebitelská inflace držet významně nad třemi procenty.

Naopak pokles meziroční inflace na 3,3 procenta očekává analytik České spořitelny Jiří Polanský. "V únoru očekáváme proti lednu mírně nižší cenovou hladinu (potraviny), což by v meziročním vyjádření mělo implikovat zpomalení inflace," uvedl. Nicméně v následujících měsících zůstane podle něj inflace vysoká, když ji podpoří zvýšení daní na líh a tabák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

27.10.2020 21:01 Aktualizováno Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem…

Opozice kritizuje, jak Babiš navrhuje zrušení superhrubé mzdy

27.10.2020 14:56 Aktualizováno Opoziční KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) i TOP 09 kritizují způsob, jakým premiér…

Zákaz nedělního prodeje je nesmysl. Zaměstnanci přijdou o peníze a lidé se…

27.10.2020 14:00 ROZHOVOR – Ostře se vymezil proti rozhodnutí vlády, která v rámci vyhlášení dalších restrikcí…

Další nesmyslné nařízení vlády? Zákaz prodeje v neděli se může vymstít

27.10.2020 12:59 Výpadek nedělního prodeje další dny nenahradí. Potravinářské řetězce tak očekávají negativní dopad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama