Inflace zůstala v prosinci na 3,1 procenta, odhadují analytici

Meziroční inflace zůstala v prosinci na listopadových 3,1 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Za celý loňský rok tak průměrná míra inflace zřejmě činila 2,8 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2012. Údaje zveřejní Český statistický úřad v pondělí 13. ledna. V roce 2018 byla průměrná inflace 2,1 procenta.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

CZK
doporučujeme

"Hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace jsou náklady spojené s bydlením včetně energií a potraviny, které dohromady přispívají k celkovému růstu cen více jak ze dvou třetin. Významnější příspěvek do celkové inflace je zřejmý i u služeb," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V souhrnu za celý rok 2019 tak podle něj spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 procenta. "Jde tak o jejich nejrychlejší růst od roku 2012, kdy činil 3,3 procenta," upozornil.

I analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková očekává, že růst spotřebitelských cen zůstane v prosinci mírně nad třemi procenty. "Hlavními přispěvateli zůstanou ceny elektřiny společně s cenami bydlení, pokračovat by měl i rychlý růst cen potravin. Odeznívat by měl předchozí pokles cen pohonných hmot vlivem vyšších cen ropy," uvedla.

"Je pravděpodobné, že v prosinci dojde k podobnému nárůstu cen jako v listopadu, a to jak vlivem energií, tak i jádrových cen. Pokud by větší měrou přispěly i ceny potravin, může být cenový nárůst i vyšší," uvedl také ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pojišťovny mohly podvody stát miliardu korun

17.01.2020 12:15 Objem odhalených pojistných podvodů v roce 2019 dosáhl zhruba miliardy korun a proti předchozímu…

Kremlík chce jednostupňové stavební řízení, má zrychlit přípravu

16.01.2020 13:51 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) chce u dopravních staveb zavést jednostupňové stavební…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Ceny v průmyslu a zemědělství. Co Čechům zase zdražilo?

16.01.2020 12:44 Aktualizováno Ceny průmyslových výrobců v Česku loni v prosinci zrychlily meziroční růst na 2,1 procenta, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama