ING: Partneři v Česku hospodaří spíše odděleně, spoří ale společně

Partnerské dvojice v Česku sice hospodaří na oddělených osobních účtech, ale spoří většinou na společném účtu. Většina z nich si také udržuje alespoň částečný přehled o výdajích svého partnera a stejnou měrou sdílí podrobnosti o vlastních financích. Vyplývá to z průzkumu, který pro ING Bank uskutečnila mezi 550 respondenty agentura Ipsos.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

CZK
doporučujeme

Češi, kteří žijí ve vztahu, hospodaří nejčastěji - asi polovině případů - tak, že se společně podílejí na provozu domácnosti, ale každý z partnerů má svůj vlastní účet. Další pětina hospodaří tak, že má vedle oddělených účtů navíc alespoň jeden společný, a 28 procent lidí má pouze společné účty. Pro polovinu dotázaných je vhodný moment pro společné hospodaření okamžik, kdy se k sobě partneři nastěhují. Naopak čtvrtina lidí míní, že partneři spolu mohou dlouhodobě žít i bez společných bankovních účtů.

Téměř tři čtvrtiny Čechů žijících ve vztahu si se svým partnerem i společně spoří. Ostatní si peníze šetří pouze odděleně a zbylých pět procent nešetří vůbec. V porovnání s dřívějšími průzkumy ING mají lidé ve vztahu větší tendenci spořit. Schopnost partnerů spořit může ovlivňovat i dvojí příjem a sdílené náklady.

České domácnosti zůstávají podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera optimistické i přes jistou nervozitu ohledně obecného vývoje české ekonomiky. "Přestože se domácnosti více obávají budoucího vývoje ekonomiky a růstu nezaměstnanosti, o svou vlastní finanční situaci se pro letošní rok nebojí. Výsledkem je, že mají stále větší úmysl, si spořit, a vytvořit si tak rezervu pro nejisté časy. Záměr domácností šetřit byl loni nejvyšší za 20 let," uvedl.

Když Češi dostanou vyšší odměnu, bonus či přeplatek na daních, téměř třetina z nich tyto peníze nechává na běžném účtu a průběžně je utrácí. Tak ale peníze zpravidla nejsou vůbec úročeny a jsou příliš snadno dostupné k okamžitému, a tedy neuváženému utrácení, uvedl ředitel retailové sekce banky ING Radek Sedlář. Na spořicí účty, kde se peníze lépe zhodnocují, ukládá celou částku pouze 18 procent dotázaných.

Na 83 procent Čechů žijících v partnerském vztahu věří, že má alespoň částečný přehled o financích na účtech svého partnera, a ve stejné míře odkrývají i své finance partnerovi. Více než polovina dotázaných se dokonce domnívá, že má přehled o všech účtech svého partnera, a naopak.

"Základní přehled o finančních výdajích partnerů dodává pocit vzájemné důvěry, která pramení z vědomí, že partner nakládá se svými osobními výdaji či půjčkami rozumně a neohrožuje společnou finanční, a tedy i partnerskou stabilitu," komentovala výsledky výzkumu psycholožka Martina Viewegová.

Na 70 procent Čechů má nějakou vysněnou věc, na kterou si spoří. Téměř dvě třetiny Čechů také věří, že si dokážou například na exotickou dovolenou či dárek k významnému výročí spořit, jakkoli dlouho je potřeba. Necelá polovina by byla pro naplnění svých snů ochotna výrazně omezit výdaje. Posílit své příjmy prací navíc, či brigádou, by byla ochotna třetina dotázaných.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun,…

02.06.2020 12:26 Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně.…

Finanční správa dosud dostala 792 tisíc žádostí o příspěvek OSVČ

02.06.2020 12:09 Finanční správa do pondělka přijala 792.333 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně…

Zaměstnanci v dubnu odpracovali o sedm hodin týdně méně než loni

02.06.2020 11:44 Zaměstnanci v dubnu odpracovali o sedm hodin týdně méně než před rokem. Prací strávili 28,4 hodiny…

Česko se propadá do hluboké recese. Oproti tomu, co přijde, je teď skvěle,…

02.06.2020 11:33 Dnešní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy