K boji s koronavirem chce v Česku přispět řada firem

Do boje s epidemií nového koronaviu v Česku se kromě zdravotníků či hasičů zapojuje i řada firem. Nabídka jejich pomoci je velmi různorodá a sahá od bezplatného rozvozu zdravotnického materiálu, přes dodávky respirátorů až po občerstvení pro lékaře. Rodičům dětí, které nemohou chodit do škol, nabízejí pomocnou ruku některé technologické firmy či nakladatelství, vyplývá z ankety ČTK.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Pomoc v boji proti koronaviru ohlásili někteří dopravci. Alternativní taxislužba Liftago připravila projekt pro dobrovolné řidiče, kteří jsou ochotni zdarma distribuovat roušky, zdravotnický materiál a další potřebné věci.

Do pomoci se zapojil také železniční dopravce Leo Express. Ve svých vlacích rozdává roušky a 5000 jich daroval nemocnicím a záchranné službě. Společnost také nabídla své vlaky k převozu zdravotnického materiálu.

Výpomoc s distribucí nabízejí i rekreační piloti sdružení v projektu Piloti lidem. Materiál jsou schopni přepravit na 65 míst po republice.

Na zajištění nedostatkových respirátorů se soustředí Energetický a průmyslový holding (EPH). Mluvčí společnosti Daniel Častvaj ČTK řekl, že třetí letadlo s pomocí, kterou se podařilo zajistit skupinám EPH a J&T, přivezlo ve středu 200.000 respirátorů třídy N95 pro Česko a Slovensko. "Celkem bylo zatím do Česka a Slovenska dodáno vedle těchto respirátorů také 1,5 milionu chirurgických roušek, 20.000 ochranných obleků, 25.000 ochranných brýlí a 50.000 testů," uvedl mluvčí.

Celkem 3000 respirátorů třídy FFP3 předala pražským nemocnicím společnost Cerva Group z Jenče u Prahy. "Tímto drobným darem bychom chtěli alespoň trochu pomoci obětavým doktorům a sestřičkám, kteří jsou denně vystaveni nebezpečí nakažení touto zákeřnou chorobou," uvedl obchodní ředitel firmy Miroslav Rous.

Na velkou poptávku po dezinfekčních prostředcích reaguje výrobce kancelářských a školních potřeb Kores. V továrně v jihočeském Strmilově je schopen denně vyrobit 10.000 kusů lahviček s dezinfekcí, a to zdarma. Spuštění výroby ale zatím brání nedostatek potřebných surovin. Firma proto hledá dodavatele izopropylalkoholu nebo kosmetického lihu.

Kvůli šíření nákazy se vláda mimo jiné rozhodla zavřít v Česku školy. Nakladatelství Fraus nebo Nová škola - DUHA s.r.o. proto poskytla žákům a učitelům elektronické učebnice zdarma. Společnost Viber zase dětem starším 13 let nabízí aplikaci, díky které mohou pedagogové vyučovat on-line.

Pomoc v době koronavirové krize nabízejí i další technologické firmy. Společnost Grey Corbel poskytne bezplatnou ochranu citlivých dat všem českým nemocnicím na rok zdarma. Firma Coding Bear poskytla bezplatně k vyzkoušení analytický software, který kontroluje efektivitu práce IT vývojářů pracujících z domova.

Některé firmy svou pomoc zaměřují na zásobování vytížených zdravotníků jídlem a nápoji. Fakultní nemocnice Motol dnes uvedla, že do pomoci se zapojily firmy jako Coca-Cola, Tchibo nebo Košík.cz, které budou zdravotníkům pečujícím o pacienty s koronavirem dodávat jídlo, občerstvení a kávu.

Bezplatnou dodávku čerstvého pečiva z vlastní pekárny nabízí složkám integrovaného záchranného systému, státním institucím, nemocnicím nebo přímo obcím firma Crocodille. "Jsme schopni pečivo ve velkém množství doručit kamkoliv po republice do dvou dnů. Pomocnou ruku nabízíme především vytíženým státním institucím," uvedl projektový manažer firmy Levon Ter-Gazaryan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Davy na otevření pražských obchodních center nečekaly, IKEA omezila…

03.12.2020 14:05 Aktualizováno Davy na otevření pražských obchodních center dnes ráno nečekaly. Lidé, kteří po zahájení provozu…

50 tisíc majitelů dronů se musí do konce roku zaregistrovat

03.12.2020 13:37 Aktualizováno Zhruba 50.000 provozovatelů a pilotů dronů v Česku se bude muset k 31. prosinci registrovat na webu…

Rozjedou se vleky? Vláda podle Havlíčka rozhodne o lyžařských areálech v…

03.12.2020 13:06 Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně…

OSVČ mají dostávat kompenzační bonus i peníze z Antiviru, Senát doplnil…

03.12.2020 12:14 Živnostníci s nárokem na takzvaný kompenzační bonus by podle Senátu měli dostávat peníze i z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama