Komu patří značka Odkolek? Členka podnikatelského rodu žaluje pekárny Agrofertu

Členka podnikatelského rodu Odkolků zažalovala u Městského soudu v Praze společnost United Bakeries kvůli značce Odkolek. Chce po firmě mimo jiné doložit, že podnik užívá příjmení jejích předků se souhlasem rodiny. Holding Agrofert, který United Bakeries letos koupil, oponuje, že firma vlastní zapsanou ochrannou známku Odkolek. První soudní jednání by se mohlo uskutečnit během několika týdnů až měsíců.

Pečivo, Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Právní zástupce United Bakeries se k tomu staví tak, že Odkolek je prý jen slovo, které patří bez výjimky jim. To je naprosto absurdní. Moc dobře vědí, že Odkolkové jsou velmi starý český šlechtický rod," řekla deníku E15 zakladatelka nadačního fondu Odkolek a členka rodu Lucie Frederika Groene Odkolek.

Domnívá se, že užíváním jména Odkolek bez souhlasu rodiny mohla být porušena osobnostní a v případě ochranných známek i autorská práva. "United Bakeries se dlouhodobě prezentuje jako 'pekárny Odkolek', své výrobky označuje 'Odkolkovy' a pořádá soutěž o Cenu Františka S. Odkolka," cituje deník ze žaloby.

Soudní spor může být podle E15 komplikací pro byznys nového vlastníka United Bakeries, protože plánoval rozšířit právě portfolio výrobků značky Odkolek a investovat do propagace tohoto názvu. United Bakeries je výlučným vlastníkem zapsané ochranné známky Odkolek, reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Užívá ji oprávněně a v souladu s právními předpisy. Tvrzení paní Groene společnost zcela odmítá," dodal.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci uvedla, že je to čerstvá věc. Soudkyně podle ní prostuduje materiál, a poté rozhodne o dalším postupu.

V žalobě se podle E15 také píše, že Groene Odkolek od října 2018 několikrát jednala s vedením United Bakeries o vznikajícím nadačním fondu Odkolek, který měl sbírat peníze na opravu hrobky Odkolků na pražském Malostranském hřbitově a další projekty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deficit rozpočtu 320 miliard se blíží realitě, soudí Hamáček. Chtěl by…

01.10.2020 14:38 Zvýšení odhadu schodku státního rozpočtu na příští rok na 320 miliard korun znamená, že se toto…

Stát by měl restauracím kompenzovat ztrátu, žádá asociace. Obrátila se na…

01.10.2020 13:49 Stát by měl stravovacím zařízením kompenzovat ztrátu způsobenou opatřeními proti koronaviru. Stejně…

Koruna podle ekonomů za 25 let obstála, čekají její posilování

01.10.2020 13:43 Česká koruna jako volně směnitelná měna za posledních 25 let podle odborníků oslovených ČTK obstála…

Letiště Praha zdraží služby, vzroste především odletový poplatek

01.10.2020 13:37 Ceny letenek na pražském letišti se zřejmě v příštím roce mírně zvýší, letiště totiž zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama