Komu patří značka Odkolek? Členka podnikatelského rodu žaluje pekárny Agrofertu

Členka podnikatelského rodu Odkolků zažalovala u Městského soudu v Praze společnost United Bakeries kvůli značce Odkolek. Chce po firmě mimo jiné doložit, že podnik užívá příjmení jejích předků se souhlasem rodiny. Holding Agrofert, který United Bakeries letos koupil, oponuje, že firma vlastní zapsanou ochrannou známku Odkolek. První soudní jednání by se mohlo uskutečnit během několika týdnů až měsíců.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Pečivo, Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Právní zástupce United Bakeries se k tomu staví tak, že Odkolek je prý jen slovo, které patří bez výjimky jim. To je naprosto absurdní. Moc dobře vědí, že Odkolkové jsou velmi starý český šlechtický rod," řekla deníku E15 zakladatelka nadačního fondu Odkolek a členka rodu Lucie Frederika Groene Odkolek.

Domnívá se, že užíváním jména Odkolek bez souhlasu rodiny mohla být porušena osobnostní a v případě ochranných známek i autorská práva. "United Bakeries se dlouhodobě prezentuje jako 'pekárny Odkolek', své výrobky označuje 'Odkolkovy' a pořádá soutěž o Cenu Františka S. Odkolka," cituje deník ze žaloby.

Soudní spor může být podle E15 komplikací pro byznys nového vlastníka United Bakeries, protože plánoval rozšířit právě portfolio výrobků značky Odkolek a investovat do propagace tohoto názvu. United Bakeries je výlučným vlastníkem zapsané ochranné známky Odkolek, reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Užívá ji oprávněně a v souladu s právními předpisy. Tvrzení paní Groene společnost zcela odmítá," dodal.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci uvedla, že je to čerstvá věc. Soudkyně podle ní prostuduje materiál, a poté rozhodne o dalším postupu.

V žalobě se podle E15 také píše, že Groene Odkolek od října 2018 několikrát jednala s vedením United Bakeries o vznikajícím nadačním fondu Odkolek, který měl sbírat peníze na opravu hrobky Odkolků na pražském Malostranském hřbitově a další projekty.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agentura Moody's zhoršila výhled českého bankovnictví, ekonomika zpomaluje

14.10.2019 10:32 Aktualizováno Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled českého bankovního sektoru…

Přípravy na brexit vrcholí. Eurokomise v inzerátu radí firmám, co je třeba…

14.10.2019 10:07 Evropská komise upozorňuje podniky, které obchodují s Británii či přes ni zboží přepravují, že je…

Inflace na Slovensku v září zrychlila, zdražují hlavně potraviny

14.10.2019 09:55 Inflace na Slovensku v září zrychlila tempo meziročního růstu na 2,9 procenta, v srpnu růst činil 2…

Padělaných bankovek a mincí v Česku rapidně ubylo

13.10.2019 12:51 Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama