Konec blahobytu se blíží? Češi přijdou o práci, počet nezaměstnaných stoupne

Růst české ekonomiky příští rok zpomalí na 2,2 procenta z letos odhadovaných 2,5 procenta. Stejně tak zpomalí růst mezd a nepatrně stoupne nezaměstnanost. Zároveň by měla klesnout inflace, ale stále zřejmě zůstane nad úrovní 2,5 procenta.

Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

"Hlavním tahounem růstu ekonomiky bude nadále spotřeba domácností, která si navzdory slabším číslům ze zahraničí udržuje solidní růst," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Obecně lze podle Lukáše Hendrycha z poradenské společnosti BDO říct, že odhady české ekonomiky kopírují trend zemí Visegrádské čtyřky, jejichž hospodářská situace je v současné době stále v dobré kondici.

Každopádně ekonomika podle ekonoma ČSOB Petra Dufka vstoupila do fáze zpomalení. "Hlavní rizika dalšího vývoje vidím především v zahraničí - obchodními válkami počínaje a útlumem poptávky po automobilech konče," uvedl.

Inflaci, která bude letos zřejmě nejvyšší od roku 2012, ovlivní příští rok protichůdné faktory. Nejdříve to bude zdražení cigaret a alkoholu kvůli vyšší spotřební dani a následně v souvislosti s rozšířením elektronické evidence služeb (EET) od května snížení DPH u vybraných výrobků a služeb. "Celková inflace by se většinu roku 2020 měla pohybovat v intervalu 2,5 až 3,0 procenta," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Situace na trhu práce by příští rok měla podle ekonomů zůstat napjatá, což by mělo nadále vést k poměrně vysokému růstu mezd a platů. "Očekávané zpomalení ekonomiky českému trhu práce neuleví. Na trh práce nyní vstupují slabší populační ročníky, které ani zdaleka nepokryjí jeho současné potřeby. I když některé firmy už započaly s redukcí zaměstnanců a další se přidají, na trhu práce se to ještě neprojeví. Uvolnění pracovníci velmi snadno nejdou uplatnění jinde," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Kvůli situaci na trhu práce přitom podle Hendrycha zejména průmyslové firmy nacházejí východisko v zavádění digitálních technologií, jako je například rozšířená realita. Ta umožňuje i poučeným laikům vykonávat některé činnosti, k nimž nemají plnou kvalifikaci. "Děje se tak v době, kdy dvě pětiny učňů pracují po škole mimo svůj obor a je stále složitější udržet přirozenou generační výměnu v technických profesích," uvedl.

Navíc bude podle MF vedle přetrvávajícího nedostatku pracovní síly působit na růst mezd a platů zvyšování minimální a zaručené mzdy a také růst platů ve veřejném sektoru.

Ohledně vývoje kurzu koruny se hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč domnívá, že příští rok by mohl být ve znamení posílení české měny. Koruna by podle něj mohla prolomit i hranici 26 korun za euro. Ta se v letošním roce obchodovala v průměru kolem 25,70 Kč/EUR. "Korunu by měla táhnout lepší nálada na globálních trzích spojená s opadáváním politických nejistot," uvedl. V materiálu ministerstva ekonomové odhadují příští rok průměrný kurz 25,40 Kč/EUR.

"Kurz koruny nadále zůstává v kleštích dvou protichůdných faktorů - reálné konvergence a technické překoupenosti. Proto i v roce 2020 nemá důvody k razantním pohybům na jednu či druhou stranu ze současné úrovně," uvedl Marek.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika zaměstnání

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 22 minutami

Aktualizováno před 31 minutami

před 38 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Situace na Ukrajině se bude jen zhoršovat, tvrdí rozvědka. Americká pomoc vývoj situace na frontě nezlepší

Situace na frontové linii na Ukrajině se v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat. Řekl to šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy