Koronakrize: Polovina menších firem bude muset snižovat náklady, ukázal průzkum

Polovina malých a středních podniků bude muset při opětovném ekonomickém útlumu sáhnout ke snižování nákladů. Nejčastěji se chystají omezit provozní náklady, hned poté přichází na řadu snižování nákladů na zaměstnance. Každá osmá firma se obává, že další restrikce nepřežije. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jarní nouzový stav v ČR velmi citelně zasáhl ekonomiku a řada malých a středních podniků se dostala do problémů. "Zavření obchodů i zastavení sektoru služeb znamenalo likvidační výpadek příjmů pro tisíce firem i živnostníků," uvedl šéf české pobočky společnosti Lidya Libor Vaníček.

Počet přerušených živností za tři čtvrtletí podle dat Bisnode přesáhl 74.000. Podnikání pozastavilo o 35 procent více osob než ve stejném období loňského roku a o 55 procent více než v roce 2018.

Další plošné utlumení ekonomiky neustojí podle průzkumu 12 procent firem a svou činnost budou muset ukončit. Mnohem hůře své vyhlídky přitom hodnotí firmy v Praze a na Moravě, které při dalším omezování skončí v 17 procentech případů.

"Výzkum se dělal v době, kdy již byla opětovně zavedena povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušky a je jasné, že aktuálně vyhlášené restrikce omezují dostupnost řady služeb ještě více. Se stoupajícím počtem pozitivně testovaných navíc stoupají obavy spotřebitelů využívat i ty služby, které využívat ještě lze," upozornil Vaníček. Nejistá budoucnost také podle něj omezuje nákupy zbytných produktů.

Zcela bez problémů ekonomická omezení zvládne 34 procent malých a středních podniků, polovina ale pro svou záchranu bude muset přistoupit k nějakým omezením. Řadě firem bude stačit omezit náklady, aniž by omezily zaměstnanost. Pětina musí sáhnout do personální oblasti, což s sebou přinese další ekonomické potíže. Snížení nákladů na zaměstnance vidí Vaníček jako funkční řešení spíše pro firmy mimo Prahu, a to ve 22 procentech, zatímco pražské firmy by ho využily ve 14 procentech případů.

Podle průzkumu budou ale jen čtyři procenta malých a středních podniků řešit situaci půjčkou. "Banky deklarují zpřísněná kritéria pro poskytování půjček, řada firem se tak obává, že by žádostí o úvěr jen ztrácela drahocenný čas. Existuje ale řada jiných možností, jak překlenout kritické období. Nebankovní instituce jsou v poskytování peněz flexibilnější," dodal Vaníček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti

27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…

Situace je vážná, ale průmysl jen tak zastavit nejde, brání se svaz

27.02.2021 16:06 Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen…

Tři čtvrtiny Čechů nemají menší příjmy než před pandemií, ukázal průzkum

27.02.2021 15:33 Téměř tři čtvrtiny Čechů vycházejí s příjmy stejně nebo lépe než před vypuknutím pandemie covid-19.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama