Koronakrize se ukazuje naplno: Počet ohrožených firem v Česku stoupl o čtvrtinu

Počet ohrožených firem v ČR do konce října meziročně vzrostl o 26 procent na 21.900. Jde o 4,5 procenta všech firem v Česku. Zatímco loni potíže firem zasáhly 45.700 zaměstnanců, letos to je 61.300, tedy o třetinu více. Vyplývá to z Bisnode Corona Indexu, který poskytuje přehled o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.

Ilustrační foto
doporučujeme

Index monitoruje, kolik vzniklo firem, kolik jich zaniklo nebo požádalo o bankrot, jaká je jejich platební morálka nebo kolik zaměstnanců je ohroženo krachem.

Index zahrnuje informace o akciových společnostech a společnostech s ručením omezeným. Ohrožené firmy jsou společnosti v potížích, což znamená mimo jiné prohlášení konkurzu, zahájení konkurzního řízení, zahájení restrukturalizačního řízení, dočasnou ochranu, likvidaci či zrušení bez likvidace. Zasažení zaměstnanci jsou součtem zaměstnanců v těchto ohrožených společností.

"Ačkoliv první otřesy způsobené pandemií koronaviru ČR zasáhly až v březnu, již v prvních dvou měsících letošního roku jsme zaznamenali nárůst počtu ohrožených firem," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Aktuálně podle ní stále roste množství společností, které jsou v krizi a ohrožena jsou celá odvětví.

Podnikatelské svazy opakovaně upozorňují vládu, že firmy se v nynější krizi neobejdou bez pomoci státu. Prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner ve středu uvedl, že zvlášť malé a střední podniky a jejich pracovníci budou potřebovat podporu od vlády i v dalších měsících.

Organizace zaměstnavatelů a odbory ve středu vyzvaly Sněmovnu, aby se urychleně dohodla na kurzarbeitu a schválila ho. Pokud by se zákon do konce roku nestihl přijmout, žádají podnikatelé a odboráři vládu o prodloužení programu Antivirus.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

25.01.2021 10:10 Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se…

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama