Koronakrize v ČR graduje. Strmě narostl počet živnostníků, kteří přerušili podnikání

Počet přerušených živností za 11 měsíců letošního roku se přiblížil 90.000. Podnikání pozastavilo o 39 procent víc osob než ve stejném období loňského roku a o 59 procent víc než v roce 2018. Vyplývá to ze statistik poradenské firmy Bisnode.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

"Tempo, jakým OSVČ dočasně ukončují podnikatelské aktivity v letních měsících a obzvlášť na podzim, zrychlilo. Extrémní bylo září," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Pandemii covid-19 se nedaří zkrotit, ekonomika strádá, vyhlídky do budoucna jsou nejisté, dodala.

Zasažena jsou podle ní celá odvětví a stav podnikatelské základny se zhoršuje. Významně tak roste počet společností, které se dostaly do potíží. Tento stav se odráží také mezi OSVČ, které ve velkém pozastavují své podnikatelské aktivity. Situace vygradovala na podzim, podotkla Štěpánová.

Od začátku roku se čísla postupně zhoršují. Za první pololetí se počet pozastavených živností meziročně zvýšil o 21 procent, za tři čtvrtletí o 35 procent a ke konci listopadu o 39 procent.

Nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin. V meziročním srovnání podnikání pozastavilo o 149 procent živnostníků víc než v roce 2019, druhý nejhorší výsledek přinesl hned následující měsíc. V říjnu se rozhodlo přerušit podnikání o 83 procent OSVČ víc.

Z absolutního pohledu byl nejhorší leden se 17.008 přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následují září a březen, když v obou měsících podnikání dočasně ukončilo víc než 10.000 podnikatelů, poznamenala.

Detailnější analýza Bisnode ukázala, že nejvíc přerušených živností za devět měsíců letošního roku bylo ve volné živnosti výroba, obchod a služby. Podnikání v ní přerušilo 6820 OSVČ, což je o devět procent více než v roce 2019 a o 972 procent víc než v roce 2018.

Druhou nejčastěji přerušovanou živností se stalo stravování, které bylo koronavirovou epidemií v průběhu jara a podzimu obzvlášť silně zasaženo. Aktivity v ní pozastavilo 5537 živnostníků, což je o čtvrtinu víc než v roce 2019 a o 41 procent víc než v roce 2018. Trojici nejvíce přerušených živností doplňuje maloobchod v nespecializovaných prodejnách se 4956 pozastavenými činnostmi.

Z relativního pohledu je v čele nejpostiženějších oborů výroba zámků a kování, kde letos podnikání přerušilo o 957 procent víc podnikatelů než ve stejném období loňského roku. Následuje zprostředkování velkoobchodu s 784procentním přírůstkem a průvodcovské činnosti se 733 procentním. V první dvacítce jsou také například zprostředkovatelské činnosti realitních agentur (147 procent), činnosti cestovních agentur (127 procent) nebo ostatní vzdělávání (126 procent).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama