"Koronavirová opona" spuštěna. Zavřené hranice budou mít ekonomické dopady, obávají se obce

Před 30 lety padla mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy železná opona, nyní oba regiony znovu oddělily hraniční závory. "Koronavirová opona" má bránit šíření nemoci COVID-19. Vládní opatření komplikují život takzvaným pendlerům. Někteří starostové příhraničních obcí oslovení ČTK také očekávají dopady na živnostníky, zejména v cestovním ruchu a pohostinství.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Přeshraniční pracovníci nyní nemohou jezdit do Rakouska tak snadno, jak byli v posledních dekádách zvyklí. Část takzvaných pendlerů zůstává v Rakousku, aby o práci nepřišla. Někteří se však přihlašují na pracovní úřad v Česku a obávají se, že zaměstnání v zahraničí už znovu nezískají.

Obce na Břeclavsku a Znojemsku očekávají také velký pokles turismu ze zahraničí, který se dotkne mnoha živnostníků. "Provozovatelé restaurací a ubytovacích zařízení jsou propadem turistického ruchu nejvíce poškozeni. Myslím, že výrazné ekonomické dopady se teprve dostaví," řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS).

Přes veškerá vládní nařízení se někteří lidé snaží dostat za hranici. "Zkoušejí jezdit načerno," řekl Koštial. Hrozí jim ale pokuty.

Uzavřená hranice rozděluje i některé páry. "Jsou u nás případy, kdy jeden z partnerů musí zůstat v Rakousku a druhý v Česku. Nevědí, jak dlouho budou takto odloučeni," řekl místostarosta Drnholce u Mikulova Bronislav Kocman (Pro Drnholec 2018).

Podle starosty Vranova nad Dyjí na Znojemsku Lubomíra Vedry (Vranováci Vranovu) vládní opatření komplikují život hlavně lidem, kteří dojíždějí za prací do zahraničí a nyní musí zůstat doma. Očekává, že situace zasáhne i provozovatele sezonních stánků s občerstvením kvůli poklesu turismu.

"Nemyslím si však, že budou dopady nějak dramatické. Aktuálně spíš řešíme problém, že spousta lidí nerespektuje zákazy. Cyklisti, motorkáři nebo rodiny s dětmi chodí k přehradě a někdy nemají ani roušky," uvedl Vedra.

Na hranice se vrátily policejní kontroly. Projet mohou pouze řidiči mezinárodní nákladní silniční dopravy, řidiči autobusů, pendleři pracující ve zdravotnických službách, lékaři nebo pracovníci servisu kritické infrastruktury.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schodek rozpočtu ČR stoupl na 157 miliard. Horší výsledek než za finanční…

01.06.2020 16:40 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy…

Dceřiná firma ČEZ pro stavbu Dukovan začala naplno fungovat

01.06.2020 15:12 Dceřiná firma ČEZ s názvem Elektrárna Dukovany II (EDU II) začala dnes naplno fungovat. Do…

Češi se kvůli koronaviru topí v dluzích. Banky dostaly 345 tisíc žádostí o…

01.06.2020 13:56 Banky obdržely zhruba 345.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními…

CzechTourism se chce více věnovat bezbariérovému cestování

01.06.2020 13:14 Státní agentura CzechTourism se chce více věnovat bezbariérovému cestování. Podle ředitele agentury…

Související:

Právě se děje

Další zprávy