Koronavirus drtí české firmy. Vážné finanční problémy má čtvrtina podnikatelů

Deset procent podnikatelů už zastavilo své podnikání nebo to udělají v nejbližší době. Další 18 procent firem má vážné finanční problémy. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C. Dvě třetiny veřejnosti předpokládají, že Česká republika bude krizí způsobenou koronavirem oslabená. Zároveň ale klesá například ochota nosit roušky a mezi lidmi se snižuje pocit ohrožení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

"Podnikatelé jsou na tom výrazně hůře než průměr populace, kde opravdu velké finanční problémy ohrožují tři procenta populace," uvedla agentura. Podle průzkumu zatím 58 procent domácností nemá žádné finanční problémy, 28 procent domácností už trochu šetří a 11 procent uvedlo, že šetří hodně.

Naproti tomu pouze čtvrtina podnikatelů uvedla, že žádné finanční problémy nemá. Stejný podíl podnikatelů pak už trochu šetří a 22 procent šetří hodně.

Z vládních opatření má největší podporu takzvaná chytrá karanténa. "S tím, že vláda by měla postupně otevírat obchody a zaměřit se na chytrou karanténu, souhlasí 44 procent respondentů. Není to podpora většinová, ale je to varianta, která je nejrovnoměrněji zastoupena u všech sociodemografických skupin," uvedla ředitelka výzkumu Jana Hamanová.

Necelá třetina lidí by preferovala pokračování plošných omezení. Více je prosazují ženy a také senioři. Zároveň má tato část veřejnosti největší obavy z nákazy a současná omezení jí vadí nejméně. Naopak takzvané promořování populace je více sympatické mužům, lidem ve věku 30 až 60 let a skupinám s vyšším formálním vzděláním.

Lidem stále více vadí, že se nemohou setkávat s ostatními. "Možná o to více, že jsme prožili velikonoční svátky, které tradičně bývají spojené s návštěvami a sdružováním," podotkla Hamanová. Povinné roušky dnes hodně vadí čtvrtině dotázaných, před dvěma týdny jich bylo 15 procent. "Roušky jsou tak opatřením, u kterého SC&C zaznamenala největší zhoršení," uvedla agentura.

Průměrná hodnota pocitu ohrožení nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, klesla za 14 dní ze šesti na 5,5 (na stupnici 10 až jedna), a vrátila se tak na úroveň z poloviny března. Podle agentury může být nižší pocit ohrožení v kombinaci s menší ochotou nosit roušky do budoucna nebezpečím. "Může to být jednorázový výkyv podpořený pozitivní komunikací od expertů, která přišla před Velikonocemi a která také následně vedla v některých případech k menšímu dodržování mimořádných opatření. Ale také se může jednat o začátek trendu, který souvisí s určitým "zvyknutím si" na novou skutečnost," dodala Hamanová.

Průzkum se uskutečnil do 9. do 12. dubna a zúčastnilo se ho 2085 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronakrize: ČR může dát státní pomoc zemědělcům, Evropská komise program…

04.06.2020 14:21 Česko bude moci ze státní pokladny pomoci splácet půjčky zemědělcům zasaženým koronavirovou krizí.…

Kde bude úložiště jaderného odpadu? Ve hře jsou tyto čtyři lokality

04.06.2020 14:11 Aktualizováno Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v Česku vzniknout na jedné ze čtyř následujících lokalit -…

Blue Style: Ceny letních zájezdů se nezvýší, naopak mohou klesnout

04.06.2020 13:15 Ceny letních zájezdů se podle obchodní ředitelky cestovní kanceláře Blue Style Lenky Pátek nezvýší.…

Zmrazení nájemného u bytů zrušeno, vládní nařízení začne platit od pátku

04.06.2020 12:26 Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, definitivně končí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy