Koruna i další středoevropské měny v době pandemie oslabily

Česká koruna stejně jako ostatní středoevropské měny v době pandemie ztratily vůči hlavním světovým měnám část hodnoty. Tyto měny mají v dobách zvýšené nervozity tendenci oslabovat, shodli se analytici, které ČTK oslovila. Koruna z letošního maxima z 9. března klesla k dolaru o 11,4 procenta a o 9,3 procenta k euru z maxima 17. února, řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Přidejte svůj názor 1 komentář

CZK
doporučujeme

"Koronavirus nakazil podobně jako korunu i polský zlotý nebo maďarský forint," uvedl analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Polský zlotý byl podle něj v jednu chvíli proti dolaru nejslabší v historii a proti euru nejslabší od roku 2009. Podobně na tom je forint, který však postupně oslabuje od krize v roce 2009.

Koruna za poslední týden umazala téměř veškeré zisky z toho předchozího, upozornil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Podobný vývoj předpokládá i pro nejbližší období. Koruna se bude pohybovat okolo 27,00 Kč/EUR v závislosti na tom, zda bude z epidemiologického pohledu převládat spíše globální optimismus, či pesimismus. Ačkoliv v tomto týdnu dorazí mnoho ekonomických ukazatelů, musely by přijít se skutečně výrazným překvapením, aby na kurzu koruny cokoliv změnily, poznamenal.

Koruna podle Hájka ztratila na atraktivitě snížením úrokových sazeb. Do léta by však s postupným uvolňováním ekonomických restrikcí mohla využít nálepky rizikovější měny a svést se na vlně znovuobnoveného zájmu o investice v rozvíjejících se trzích. Velmi podobný vývoj čeká u zlotého, maďarský forint zatím není pod takovým drobnohledem. Pokud půjde zmírnění dopadů po koronaviru podle plánů, čeká tyto trhy nejlepších šest až 12 měsíců, odhadl.

Pfeiler předpokládá, že koruna a ostatní měny z regionu zůstanou v následujících měsících na slabších úrovních. Pokud ve třetím čtvrtletí začne globální ekonomické oživení, vrátí se podle něj na trh rizikový apetit. Ten vyvolá opětovný zájem investorů o aktiva ze středoevropského regionu, což se podepíše i na posílení zdejších měn, podotkl.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy