Koruna i další středoevropské měny v době pandemie oslabily

Česká koruna stejně jako ostatní středoevropské měny v době pandemie ztratily vůči hlavním světovým měnám část hodnoty. Tyto měny mají v dobách zvýšené nervozity tendenci oslabovat, shodli se analytici, které ČTK oslovila. Koruna z letošního maxima z 9. března klesla k dolaru o 11,4 procenta a o 9,3 procenta k euru z maxima 17. února, řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

"Koronavirus nakazil podobně jako korunu i polský zlotý nebo maďarský forint," uvedl analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Polský zlotý byl podle něj v jednu chvíli proti dolaru nejslabší v historii a proti euru nejslabší od roku 2009. Podobně na tom je forint, který však postupně oslabuje od krize v roce 2009.

Koruna za poslední týden umazala téměř veškeré zisky z toho předchozího, upozornil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Podobný vývoj předpokládá i pro nejbližší období. Koruna se bude pohybovat okolo 27,00 Kč/EUR v závislosti na tom, zda bude z epidemiologického pohledu převládat spíše globální optimismus, či pesimismus. Ačkoliv v tomto týdnu dorazí mnoho ekonomických ukazatelů, musely by přijít se skutečně výrazným překvapením, aby na kurzu koruny cokoliv změnily, poznamenal.

Koruna podle Hájka ztratila na atraktivitě snížením úrokových sazeb. Do léta by však s postupným uvolňováním ekonomických restrikcí mohla využít nálepky rizikovější měny a svést se na vlně znovuobnoveného zájmu o investice v rozvíjejících se trzích. Velmi podobný vývoj čeká u zlotého, maďarský forint zatím není pod takovým drobnohledem. Pokud půjde zmírnění dopadů po koronaviru podle plánů, čeká tyto trhy nejlepších šest až 12 měsíců, odhadl.

Pfeiler předpokládá, že koruna a ostatní měny z regionu zůstanou v následujících měsících na slabších úrovních. Pokud ve třetím čtvrtletí začne globální ekonomické oživení, vrátí se podle něj na trh rizikový apetit. Ten vyvolá opětovný zájem investorů o aktiva ze středoevropského regionu, což se podepíše i na posílení zdejších měn, podotkl.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika CZK Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bývalý kancléř Mynář čelí obžalobě kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech

Státní zástupce podal obžalobu proti bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi v souvislosti s dotací na přestavbu penzionu v Osvětimanech, uvedla ve svém zpravodajství ČT24.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy