Kosmické firmy se setkají v úterý na brněnské hvězdárně

Výběr peněz z bankomatu, zdravotní stav vegetace na Zemi nebo výzkum temné hmoty a temné energie. Nejen to jsou reálné dopady kosmického výzkumu, na kterém se podílí i české firmy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hvězdárna a planetárium Brno
doporučujeme

V úterý 12. listopadu se tři desítky firem z Česka podílejících se na světovém kosmickém výzkumu a vývoji setká na Hvězdárně a planetáriu Brno při druhém ročníku Českého kosmického průmyslového dne. Téměř pět stovek odborníků zde bude jednat o vzájemné spolupráci, debatovat o budoucnosti kosmického průmyslu a také hledat nové talenty. Hosty konference bude první a jediný český kosmonaut Vladimír Remek i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Těší mě, že se česká kosmická špička již podruhé setká v prostorách naší hvězdárny. Potvrzuje to, že obor, který náš svět posouvá stále dopředu, má silnou pozici právě v Brně a průmyslníci sází na zázemí a mladé experty z moravského Silicon Valley,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

Připomněl, že brněnské firmy jsou v kosmických programech uznávanými hráči. Například brněnský SAB Aerospace vyvíjí nový typ dispenser pro nosnou raketu Vega. Jedná se o spojovací díl mezi nosnou raketou a družicí. I když je jeho životnost od startu do zániku naplánována na pouhé desítky minut, bez něj by se satelity nedostaly na oběžnou dráhu. Ryze českou firmou je G. L. Electronic, jejíž přístroje „Made in Czech Republic“ pracují například na sondě Solar Orbiter ke Slunci, na sondě JUICE k Jupiteru, na misi na Mars – EXOMARS.

Zeměkouli dnes obíhají stovky satelitů s díly, které byly vyrobeny společností Frentech Aerospace z brněnských Maloměřic. Například se jedná o systémy IRIDIUM NEXT, Meteosat Third Generation, NEOSAT, ARIANE 5, OneWeb, ExxoMars 2016, ExiMars 2020, JUICE a další. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika v problémech? Růst zpomalil, odhadují analytici

12.11.2019 16:08 Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků mírně zpomalil kvůli vývoji v…

Vegetariánské burgery jsou hitem, v Česku ho nabízí další fastfood

12.11.2019 13:45 K burgerům bez masa se přiklání stále více výrobců potravin a gastronomických podniků. Po Nestlé ČR…

Česko čekají horší časy? Ekonomická aktivita klesá, firmy jsou méně…

12.11.2019 13:21 Malé a střední firmy pro nejbližší období zůstávají optimistické, i když méně než v předchozích…

Česko se hemží "spícími firmami". Představují riziko, upozorňují experti

12.11.2019 13:18 Aktualizováno V Česku je pětina takzvaných spících firem. V obchodním rejstříků je podle analýzy poradenské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama