Kosmické firmy se setkají v úterý na brněnské hvězdárně

Výběr peněz z bankomatu, zdravotní stav vegetace na Zemi nebo výzkum temné hmoty a temné energie. Nejen to jsou reálné dopady kosmického výzkumu, na kterém se podílí i české firmy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hvězdárna a planetárium Brno
doporučujeme

V úterý 12. listopadu se tři desítky firem z Česka podílejících se na světovém kosmickém výzkumu a vývoji setká na Hvězdárně a planetáriu Brno při druhém ročníku Českého kosmického průmyslového dne. Téměř pět stovek odborníků zde bude jednat o vzájemné spolupráci, debatovat o budoucnosti kosmického průmyslu a také hledat nové talenty. Hosty konference bude první a jediný český kosmonaut Vladimír Remek i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Těší mě, že se česká kosmická špička již podruhé setká v prostorách naší hvězdárny. Potvrzuje to, že obor, který náš svět posouvá stále dopředu, má silnou pozici právě v Brně a průmyslníci sází na zázemí a mladé experty z moravského Silicon Valley,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

Připomněl, že brněnské firmy jsou v kosmických programech uznávanými hráči. Například brněnský SAB Aerospace vyvíjí nový typ dispenser pro nosnou raketu Vega. Jedná se o spojovací díl mezi nosnou raketou a družicí. I když je jeho životnost od startu do zániku naplánována na pouhé desítky minut, bez něj by se satelity nedostaly na oběžnou dráhu. Ryze českou firmou je G. L. Electronic, jejíž přístroje „Made in Czech Republic“ pracují například na sondě Solar Orbiter ke Slunci, na sondě JUICE k Jupiteru, na misi na Mars – EXOMARS.

Zeměkouli dnes obíhají stovky satelitů s díly, které byly vyrobeny společností Frentech Aerospace z brněnských Maloměřic. Například se jedná o systémy IRIDIUM NEXT, Meteosat Third Generation, NEOSAT, ARIANE 5, OneWeb, ExxoMars 2016, ExiMars 2020, JUICE a další. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB plánuje 36 emisí pamětních mincí a bankovek, poprvé vydá i dukáty

19.11.2019 14:58 Česká národní banka (ČNB) plánuje v letech 2021 až 2025 vydat 36 emisí pamětních mincí a bankovek,…

Jste připraveni na DVB-T2? Televizní revoluce začne už příští týden

19.11.2019 12:04 Aktualizováno Na nový standard televizního vysílání DVB-T2 je připraveno 56 procent domácností, což je o 12…

Růst minimální mzdy? Nastal nečekaný problém, musí zakročit vláda

18.11.2019 17:49 Aktualizováno Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. O růstu proto rozhodne vláda.…

Vláda kývla na digitální daň, má zasáhnout internetové giganty

18.11.2019 17:45 Aktualizováno Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama