"Královna nebes" už nevzlétne. British Airways ukončí provoz letadel Jumbo Jet

Britská letecká společnost British Airways se rozhodla ukončit provoz všech svých velkokapacitních letadel Boeing 747, přezdívaných Jumbo Jet. Reaguje tak na prudký útlum letecké přepravy v důsledku koronavirové krize. Firma je s 31 stroji největším provozovatelem těchto letadel na světě. Informoval o tom dnes server BBC.

Boeing 747 alias Jumbo Jet
doporučujeme

"S velkou lítostí můžeme potvrdit, že hodláme s okamžitou platností ukončit provoz celé naší flotily letounů 747," uvedl mluvčí podniku. "Vzhledem k útlumu v dopravě způsobenému globální pandemií covidu-19 je nepravděpodobné, že se naše velkolepá 'královna nebes' ještě někdy vrátí do komerčního provozu British Airways," dodal.

zdroj: YouTube

Letouny 747 tvoří přes deset procent celkové flotily British Airways, upozornila BBC.

Bloomberg začátkem července informoval, že Boeing se chystá produkci letounů 747 ukončit. Boeing tato letadla vyrábí zhruba 50 let, poslední letoun z nejnovější řady 747-8 by podle zdrojů agentury Bloomberg měl továrnu firmy v Seattlu opustit zhruba za dva roky.

Letouny Jumbo Jet jsou schopny přepravovat až 400 pasažérů a letecké společnosti je používají od roku 1970. Jako první je na linku z New Yorku do Londýna začaly nasazovat aerolinky Pan Am. Během půl století se vyrobilo přes 1550 "sedmčtyřisedmiček", v posledních letech ale o tento typ letadla zájem pomalu upadal.

Boeing 747 je nejrychlejší komerční letadlo, dokáže vyvinout rychlost přes 650 mil (1046 kilometrů) za hodinu. Za 50 let bylo tímto typem letadla přepraveno zhruba 3,5 miliardy cestujících. Čtyřmotorový stroj je ale mnohem méně efektivní než moderní dvoumotorová letadla jako je Airbus A350, Boeing 787 Dreamliner, nebo i starší Boeing 777. Všechny vyjmenované letouny jsou navíc provozně levnější.

Podle analytika společnosti CMC Markets Michaela Hewsona "je nutné přiznat, že určitý počet letadel 747 British Airways bylo unavených" a už "neodpovídala současným standardům modernějších A380." "To rozhodnutí (British Airways) bylo tedy zřejmě nutné vzhledem ke stáří jejich flotily a k environmentálním požadavkům," poznamenal Hewson, kterého citovala agentura AFP.

Pandemie covidu-19 tvrdě zasáhla celý letecký sektor. Aerolinky očekávají, že se provoz během léta bude postupně vzpamatovávat, v útlumu ale zřejmě zůstane ještě několik let.

Aerolinky British Airways, které spadají pod mateřskou společnost IAG, už dříve oznámily, že propustí asi 12.000 lidí. To je více než čtvrtina celkového počtu zaměstnanců. Akcie IAG dnes na londýnské burze ztrácely více než tři procenta, do odpoledne ale ztrátu zmírnily zhruba na polovinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V červenci přibylo v Česku 3347 podnikatelů

13.08.2020 15:09 V červenci přibylo v ČR 3347 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší počet od ledna roku 2012.…

Inflace v červenci mírně zrychlila růst na 3,4 procenta

13.08.2020 12:49 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v Česku v červenci mírně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3…

Analytici: očekávané zpomalení inflace se může oddálit

13.08.2020 12:25 Inflace letos překvapuje vyšším růstem, její očekávané zpomalení se může oddálit až do příštího…

Třetina domácností v době pandemie přišla o část příjmu

13.08.2020 10:49 Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. Každá třetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama