Kurzarbeit: "Nepráce" v ČR má s německým modelem jen málo společného, upozorňuje svaz

Český model kurzarbeitu v podobě, která je v současné době známá, má s německým málo společného. Vláda přitom uvádí, že právě dlouhodobě fungující německá úprava je inspirací pro ČR. V případě české verze však jde spíše o formální přepis dosud účinného programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. Na dnešní tiskové konferenci to řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Kancelář

Zásadním rozdílem mezi českým a německým kurzarbeitem je podle vedoucí oddělení pracovního práva advokátní kanceláře Baker McKenzie Zuzany Ferianc způsob jeho aktivace. V Německu funguje automatický systém. Firmy si o podporu z něj mohou na základě obecně stanovených podmínek požádat kdykoliv. V ČR by o jeho spuštění měla rozhodovat vláda, proti čemuž se podle Rafaje Svaz zásadně staví. "Nechceme, aby to byl politický nástroj. Bude to kopírovat trendy politických přístupů k minimálně mzdě. Navíc máme analogii s nefunkčností nového zákona o investičních pobídkách. Od chvíle, kdy byl zaveden, vláda schválila pouze jednu," řekl Rafaj.

Další odlišností je podle Ferianc rozsah "nepráce", kdy v Německu je podporu možné čerpat, když zaměstnavatel nemůže minimálně třetině zaměstnanců přidělovat práci v rozsahu alespoň deset procent. Navíc speciální "covidová úprava" snížila třetinu na deset procent, uvedla. V ČR by měl být vyžadován rozsah nepráce v rozmezí 20 až 80 procent. Podle Rafaje je už na tomto příkladu vidět, že německý model je mnohem více srozumitelný a jasně definovaný.

V případě nastavení kurzarbeitu se podle Rafaje vedou diskuse nad platbou sociálního pojištění. V Německu podle vedoucí oddělení daní advokátní kanceláře Baker McKenzie Elišky Komínkové platí snížená sazba 80 procent. Podle Rafaje by se tohoto vzoru měla držet i česká úprava.

Maximálně výše podpory je v Německu 60 procent z čisté mzdy, na zaměstnance s dětmi se vztahuje hranice 67 procent. Podle Komínkové se v ČR uvažuje o 60 až 80 procentech z čistého hodinového výdělku, ale konkrétní výši by mělo upravovat nařízení vlády. Český i německý model mají společnou délku podpory, která je stanovena na 12 měsíců. Covidová úprava v Německu byla prodloužena na dva roky.

Svaz průmyslu byl podle Rafaje celé léto členem pracovní skupiny na přípravě nové legislativy. Nyní do jednání podle něj vstoupilo ministerstvo financí a svaz již nemá o postupu jednání přehled. Je tím podle Rafaje porušen sociální dialog. Svaz chce být dál součástí jednání o podobě připravovaného zákona, vyzývá ministerstva k přizvání ke schůzkám.

Vláda o kurzarbeitu začala jednat v pondělí, poté se kvůli němu mimořádně sešla ve středu. Na podmínkách se ale nedohodla a téma bude znovu řešit v pondělí. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) rozpory panují u možnosti vzdělávat se pro lidi, kteří budou mimo práci, a výši náhrady od státu.

Kurzarbeit by měl začít podle ministerských plánů platit od 1. listopadu. Musí ho ale kromě vlády schválit Parlament a podepsat prezident. Kurzarbeit by měl nahradit stávající program Antivirus, který byl prodloužen do konce října. "Je nepříjemné, když se prodloužení ohlašuje v posledním týdnu před plánovaným ukončením," řekl Rafaj. Lepší by podle něj bylo, aby nyní vláda schválila prodloužení Antiviru do konce roku a od nového roku by začala platit nová legislativa.

Kurzarbeitem stát nekompenzuje mzdu lidem, kteří nepracují, ale dorovnává mzdu zaměstnancům, kterým byl kvůli menší poptávce snížen úvazek.

Paušální daň pro příští rok vychází na necelých 6000 korun měsíčně

28.09.2021 08:38 Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální…

Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní českou ekonomiku

27.09.2021 12:18 Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Související:

Právě se děje

reklama