Kvůli koronaviru v Itálii mají české firmy potíže

Některé české firmy mají kvůli rozšíření nákazy novým koronavirem v Itálii problémy s dodávkami. V rozhovoru s ČTK to řekl vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Miláně Marek Atanasčev.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Konkrétní firmy neuvedl, dodal pouze, že koronavirem byly zasaženy Lombardie, Benátsko a Emilia-Romagna, které se 50 procenty podílejí na exportu a dohromady tvoří 40 procent italského HDP.

České firmy by podle něj mohlo také citelně zasáhnout rozšíření nákazy v Piemontu, kde je hlavním městem Turín. Nejvíce postižený by byl automobilový průmysl.

V zasažených oblastech je podle Atanasčeva nyní velmi těžké kontaktovat tamní firmy. "Hodně tu fungují pevné linky a lidé nyní z velké části pracují z domova," řekl. S problémy se potýkají výrobní firmy, potíže jsou znatelné ve spedicích.

Itálie se podle něj kvůli koronaviru už od ledna potýká s ochromením módního průmyslu. "Jako první evropský stát zakázala přímé lety s Čínou, přitom každoročně eviduje kolem šesti milionů příjezdů Číňanů," řekl Atanasčev. Ti cestují především přes Milán, kde jsou nejsilnější klientelou pro největší italské módní značky.

Italská ekonomika není podle Atanasčeva navíc dlouhou dobu v kondici. "Naposledy v letech 2012 a 2013 prošla recesí a od té doby se nedokázala dostat nad předkrizová čísla," upozornil.

Itálie je pro ČR osmým největším exportním trhem. Vývoz loni činil přes 173 miliard korun. Nejvíce ČR vyváží stroje, léky a automobily. V dovozu jsou pro Česko Italové pátým největším partnerem, loňský dovoz přesáhl 167 miliard korun. Dovozu dominují automobily a ropa.

V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo 12 lidí, kolem 380 jí onemocnělo. Po Číně a Jižní Koreji je v Itálii nejvíc zaznamenaných případů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ČR je 21 600 restaurací. Kvůli koronavirové krizi hrozí některým bankrot

31.03.2020 14:12 Aktualizováno Jednou z nejohroženějších skupin podnikatelů v důsledku epidemie koronaviru jsou provozovatelé…

Zachraň práci. Komora žádá firmy, aby místo propouštění nabídly…

31.03.2020 12:54 Hospodářská komora vyzvala firmy, aby místo propouštění při omezení provozu kvůli vládním opatřením…

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu korun

31.03.2020 12:03 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy…

ČEZ chce z Počerad vypouštět 4x více rtuti nad limit, tvrdí ekologové

31.03.2020 11:23 Energetická společnost ČEZ chce ze své hnědouhelné elektrárny Počerady vypouštět ročně čtyřikrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama