Letiště Praha letos nevyplatí státu dividendu, hodlá investovat

Letiště Praha letos kvůli dopadům pandemie koronaviru nevyplatí státu dividendu za loňský rok. V rozhovoru pro dnešní vydání Lidových novin (LN) to řekl šéf firmy Václav Řehoř. Letiště na konci léta využije úvěr, z úvěrového rámce v řádu miliard korun bude v první fázi čerpat jednu miliardu. Peníze použije na provoz i na úhradu investic, uvedl také Řehoř. Nahradit na letišti leteckou společnost Smartwings, pokud by padla, by podle něj asi nebyl problém.

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Loni stát od ziskového Letiště Praha vybral za předchozí rok dividendu 1,66 miliardy korun, o rok dřív 350 milionů a v roce 2017 to bylo 2,5 miliardy korun. Letos se za loňský rok dividenda vyplácet nebude. "Byla to první věc, kterou jsme si s ministryní financí po začátku krize řekli. Shodli jsme se, že zásah do provozu letiště byl příliš velký," řekl Řehoř.

Letiště v květnu propustilo 450 zaměstnanců, jak dříve avizovalo. Dalších 700 pracovníků s vysokou odborností, kteří nyní nejsou plně vytížení, si chce firma udržet, protože příští rok předpokládá odbavení deseti milionů cestujících. Po květnovém meziročním poklesu počtu pasažérů o 99,5 procenta na zhruba 8000 má letiště v červnu podle Řehoře nižší desítky tisíc cestujících. Za červenec čeká 170.000 a za srpen 300.000 pasažérů. Loni letiště odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, na tuto úroveň se chce podle Řehoře dostat do tří let.

Letiště si podle svého šéfa po sedmi letech růstu udělalo peněžní zásobu na investice a provoz a splatilo všechny dluhy. Během zastavení leteckého provozu za koronavirové krize snížilo náklady a pozastavilo krátkodobé investice, například opravu některých pojezdových drah nebo letadlových stání. Z investic, na které chce firma využít plánovaný úvěr, jmenoval Řehoř úpravu třídírny zavazadel. "To je naše největší současná investice - asi za 1,4 miliardy. Pracujeme také na čističce odpadních vod," doplnil.

Aerolinky Smartwings jsou podle Řehoře významným obchodním partnerem letiště, loni měly na počtu cestujících podíl 30 procent. Letectví v Evropě je velmi otevřené, řekl. "Jakmile máme volný slot, nemůžeme odmítnout nikoho, kdo by sem chtěl létat. Takže nahradit Smartwings by asi nebyl problém," podotkl. Myslí si ale, že by konec Smartwings pro pražské letiště nebyl dobrý, aby se kvůli vyjednávání s dopravci zachovalo jejich poměrné rozdělení, dodal.

Ze 4200 zaměstnanců Letiště Praha měli dosud jen čtyři nemoc covid-19, podle Řehoře to byly izolované případy. "Nikdo z nich se nedostal do kontaktu s cestujícími," řekl. Do karantény firma poslala desítky pracovníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

03.07.2020 18:17 O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za…

MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje…

03.07.2020 17:14 V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní…

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

03.07.2020 16:56 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným…

Krok Slovinska poškozuje cestovní ruch, stěžují si české cestovky

03.07.2020 16:41 Vyřazení České republiky ze seznamu bezpečných zemí, o kterém rozhodla slovinská vláda, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy