Letiště Praha zdraží služby, vzroste především odletový poplatek

Ceny letenek na pražském letišti se zřejmě v příštím roce mírně zvýší, letiště totiž zvýší infrastrukturní poplatky. Důvodem zdražení služeb jsou investice letiště do infrastruktury a také současná koronavirová krize. Cena jedné letenky tak může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 korun, řekl ČTK mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Na zvýšení poplatků upozornila také České televize, podle níž služby zdraží zhruba o pět až deset procent. Zvýšit by se měl především tzv. odletový poplatek, a to přibližně o 80 korun.

Mírně se mají podle Pacvoně navýšit také ceny za využití odbavovací přepážky, a to u nejčastějšího typu letadla o 39 haléřů za cestujícího, dále za využití klimatizace v nástupních mostech o 21 haléřů na pasažéra a za využití nástupního mostu pak přibližně o 1,50 korun na jednoho cestujícího. Vedle toho by se ovšem měl posílit tzv. incentivní program, čímž dopravci získají až pětinu odletového poplatků nazpět. V souhrnu tak letenky mohou zdražit zhruba o 80 korun.

Zdražení poplatků letiště navrhuje z několika důvodů. Tím hlavním je průběžná modernizace infrastruktury, což se promítne právě i do výše poplatků. Letiště to dopravcům oznámilo už vloni. Další příčinou plánovaného navýšení poplatků je zhruba dvouprocentní snížení těchto plateb v posledních čtyřech letech. Do rozhodnutí se pak promítla také současná koronavirová krize a hluboké snížení poptávky po létání.

Letiště v minulých měsících a letech investovalo například do nových odbavovacích přepážek na terminálech, čekáren, nástupních mostů či kontrol, do nové třídírny zavazadel a dalších staveb. Jedním z nejnověji dokončených projektů je také nově otevřené operační centrum pro kybernetickou bezpečnost.

Letiště se v současnosti kvůli koronavirové krizi potýká s obřím úbytkem cestujících. Například v srpnu sice letiště navýšilo oproti předchozím měsícům počet odbavených pasažérů na 350.000 pasažérů, to však bylo meziročně o 82,6 procenta méně. Během podzimu navíc nejspíš budou počty cestujících dále klesat. Podle pražského letiště je problémem především nejednotný postup států při stanovování podmínek pro cestování. Mezinárodní organizace z cestovního ruchu, včetně letištních a leteckých, proto chtějí zavedení jednotných podmínek pro všechny státy. Navrhují například jednotný protokol pro testování pro všechny cestující, který by nahradil omezení v podobě karantény.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokles ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl mírnější, než odhadovala ČNB

02.03.2021 13:16 Meziroční pokles české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl o 0,7 procentního bodu mírnější, než…

Česko se loni propadlo nejvýrazněji od vzniku samostatné republiky

02.03.2021 10:01 Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky.…

Obchodníkům o víkendu vzrostly prodeje dětského a papírenského zboží

01.03.2021 14:09 Obchodníkům za uplynulý víkend vzrostly prodeje dětského oblečení, obuvi a papírenského zboží.…

Podmínky v průmyslu se nadále zlepšují, index ale mírně klesl

01.03.2021 10:21 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama