Majetkovému úřadu v pololetí stouply příjmy na 770 milionů Kč

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v pololetí stouply příjmy meziročně o 351.000 korun na 770 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka. Největší část příjmů úřadu je z prodeje nepotřebných státních nemovitostí. Za celý loňský rok úřad vykázal příjmy 1,48 miliardy korun a na letošní rok má naplánované příjmy 910 milionů korun.

Ilustrační foto
doporučujeme

Příjmy z prodeje nepotřebných státních nemovitostí v pololetí činily zhruba 424 milionů korun. Za prodej pozemků úřad inkasoval zhruba 267 milionů korun a za prodej ostatních nemovitostí, jako například domů a bytů, zhruba 157 milionů korun. Za pronájem pozemků a ostatních nemovitostí úřad získal v pololetí 150 milionů korun.

"Schválený rozpočet pro letošní rok se nám již v polovině roku podařilo naplnit z 85 procent, což je výborný výsledek i s ohledem na to, že značná část agendy ÚZSVM žádné zisky negeneruje, jako je tomu v případě zastupování jiných organizačních složek státu v právních sporech. Příjmy navíc ovlivnila i koronavirová krize," uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.

K nejvýznamnějším prodejům v pololetí patří například prodej dvou rodinných domů v Praze-Troji za 46 milionů korun, prodej 20 pozemků v Praze na Chodově v blízkosti hotelu Globus za 23,3 milionu korun nebo prodej funkcionalistické rodinné vily v Praze na Barrandově z 30. let 20. století, označované jako "Vila Lumiérů 41", která byla postavena pro strýce prvního českého prezidenta Miloše Havla, za 21,9 milionu korun.

Na stránkách nabidkamajetku.cz úřad nyní nabízí k prodeji ve výběrovém řízení, elektronické aukci nebo dražbě například budovu bývalého zdravotního ústavu v Ústí nad Orlicí za 15,3 milionu korun, administrativní areál v Šumperku, v němž v minulosti sídlil Úřad práce ČR, za 15 milionů korun, nebo rodinný dům se zahradou v Nedvědicích pod Pernštejnem, který státu propadl z trestné činnosti, za 8,9 milionu korun.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vedle správy majetku zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za co Česko utratí miliardy z EU? NERV předložil návrh, chce i změnu…

03.08.2020 13:14 Evropské peníze by se v příštím programovacím období měly investovat do digitalizace, silnic a…

Nezaměstnanost v ČR stoupá. Práci si ve 2. čtvrtletí hledalo o čtvrtinu…

03.08.2020 13:01 Ve druhém čtvrtletí letošního roku si aktivně hledalo práci 126.300 lidí, což bylo o 23,3 procenta…

Novým šéfem Škoda Auto se stal Thomas Schäfer. Podle Povšíka je "králíkem…

03.08.2020 12:51 Aktualizováno Novým předsedou představenstva automobilky Škoda Auto byl dnes podle očekávání zvolen Thomas…

Zisk Komerční banky se propadl o 38,5 procenta, koronakrize zasáhla i…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 procenta na 4,4 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama