Mall Pay: Na odložené platby nedosáhne třetina žadatelů

Při žádosti o službu odložené platby, která se využívá při nákupech na e-shopech, neprojde vyhodnocením schopnosti splácet zhruba třetina lidí. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedli představitelé společnosti Mall Pay, která zhruba před dvěma týdny získala licenci od České národní banky a odložené platby nabízí. Mall Pay je fintech vlastněný rovným dílem skupinou Mall a ČSOB.

E-shopy, ilustrační foto
doporučujeme

Odloženou platbu nabízejí stovky tuzemských e-shopů jako jednu z platebních možností. Jde v principu o platební nástroj, který umožní zákazníkům zaplatit až poté, co mají jistotu, že zboží bylo v pořádku. Na českém trhu odložených plateb působí vedle Mall Pay také Twisto Pay. Vlastní odloženou platbu nabízí svým zákazníkům dále Alza.cz a od letošního roku také například Equa Bank. Službu se chystají nabízet i další banky.

Mall Pay díky získání licence od ČNB začala nově nabízet klientům čtyři typy zákaznických účtů. V rámci dvou z nich nabízí vlastní platební kartu, která se svými vlastnostmi blíží kreditní kartě. Účty i karta nabízí odložené platby.

Samotnou službu Mall Pay je aktuálně možné využít na zhruba 110 e-shopech. Firma dnes upozornila, že licence ČNB umožnila nabízet rozšířené služby nebo lépe prověřovat potenciální klienty.

Podle červnové studie Global Payments Report společnosti FIS jsou služby odložených plateb na vzestupu. Do tří let by měly mít devítiprocentní zastoupení mezi všemi platbami v Evropě, Africe a na Blízkém východě. V Evropě kralují odložené platby ve Švédsku, kde je prostřednictvím BNPL placen každý čtvrtý on-line nákup a jde o nejčastější způsob platby v e-commerce. Vysoký podíl BNPL plateb je také v Německu, kde platí zákazníci později za 18 procent on-line nákupů, v Norsku je to pak u 13 procent plateb. ČR se zatím podle průzkumu drží kolem procenta.

Podle šéfredaktora odborného serveru Měšec.cz Dalibora Chvátala lze nově nabízenou tzv. skipovací kartu označit za alternativu kreditní karty nebo dobíjecí karty. "Karta je v tomto případě jen prostředek platby a hlavním benefitem jsou navázané služby. Cílí na zákazníky, kteří mají obavy z online nakupování. Provozovatelé to ale nebudou mít snadné, protože stávající vydavatelé karet také nabízejí řadu benefitů a ochran při používání platebních karet, za službu odložené platby se přitom samozřejmě platí," řekl ČTK Chvátal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

21.10.2020 18:28 Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8…

HDP může kvůli opatřením klesnout až o 12 procent, odhaduje svaz průmyslu

21.10.2020 17:29 Aktualizováno Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české…

Pobočky bank zůstanou otevřeně, ujistila asociace

21.10.2020 17:21 Pobočky bank zůstanou otevřené i po čtvrtečním zavedení dalších restriktivních opatření proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama