Manipulace cen na Black Friday? Porovnávejte zboží, reálné slevy činí v průměru 19 %

Reálné slevy v každoroční akci černý pátek neboli Black Friday, která se koná poslední listopadový pátek, dosahují v průměru 19 procent. Lidé by výhodnost nabídky měli kontrolovat u ostatních obchodníků. Vyplývá to z dat nákupního rádce Heureka.cz, které má ČTK k dispozici.

Slevy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Letošní Black Friday bude v internetových prodejích podle ředitele Heureky Tomáše Bravermana patřit k rekordním dnům celého roku. "Přesto, anebo právě proto, je potřeba mega slevy a jejich výhodnost pořádně ověřovat," uvedl. Jde podle něj především o marketingovou akci, která má lidi motivovat k nákupu. Heureka už loni zjistila, že ceny zboží u jednotlivých prodejců se mohou lišit od průměru až o 50 procent. Produkty, které někteří prodejci nabízejí s poloviční slevou, lze tak za stejnou cenu sehnat v jiných e-shopech běžně.

Internetové obchody nečekají na poslední pátek v listopadu, slevové kampaně se objevují prakticky celý měsíc. Podle ředitele e-shopu s módou Zoot Milana Poláka je letošní Black Friday proti minulým rokům výrazně větší. Nejenže podle něj výprodeje začaly dříve, ale slevy jsou mnohem vyšší. "Je to dáno zejména vlivem pandemie, která uzavřela klasický retail. Mnoho obchodníků se tak snaží dohnat dosavadní omezené prodeje. Navíc kamenné obchody mají kvůli vládním opatřením velké zásoby zboží, kterého se chtějí zbavit a také platí, že další vývoj maloobchodu do Vánoc je stále nejistý," řekl.

Zákazníků na Black Friday by podle Poláka mohlo být letos více, než v minulých letech. Lidé podle něj budou chtít pořídit vánoční dárky s předstihem, aby neriskovali nedoručení zásilky. Nárůst prodejů na internetu je podle Bravermana z Heureky už nyní téměř na dvojnásobku loňských čísel.

Společnost Shoptet, která je největším tuzemským poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu internetových obchodů, odhaduje, že do nákupů na černý pátek se letos zapojí přes 550.000 Čechů. Útraty v tento den by mohly poprvé přesáhnout miliardu korun. Loni činily zhruba 800.000 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Velké tuzemské firmy mají o očkování zájem, ale nemají vakcíny

18.01.2021 17:01 Významné české firmy mají zájem o očkování svých zaměstnanců proti koronaviru, ale vlastní očkovací…

Situace maloobchodních prodejců s obuví je prý kritická

18.01.2021 16:53 Situace maloobchodních prodejců s obuví a koženou galanterií je podle České obuvnické a kožedělné…

Finanční správa vyplatila na příspěvku OSVČ a malým firmám 3,2 miliardy

18.01.2021 15:37 Finanční správa eviduje k dnešku 407.235 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama