Meziroční inflace stoupla v prosinci podle odhadů na 6,6 procenta

Meziroční inflace v prosinci zřejmě stoupla na průměrných 6,6 procenta z šesti procent v listopadu. Tomu odpovídá průměrná míra inflace za celý loňský rok 3,8 procenta, tedy nejvyšší od roku 2008. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila.

Tahounem růstu byly podle nich v prosinci ceny potravin a bydlení, růst byl ale podle ekonomů znatelný napříč téměř celým spotřebním košem. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci ve středu 12. ledna.

"Po jen mírném zvýšení v listopadu, tlumeném prominutím DPH na energie, se tak meziroční inflace zřejmě vrátila na strmě rostoucí trajektorii. Motorem zvýšení inflace v prosinci byly s největší pravděpodobností ceny potravin, které doposud za většinou ostatních položek ve spotřebním koši svým růstem zaostávaly. Na zvýšení meziroční inflace se zřejmě také opět významně podílely náklady vlastnického bydlení a po listopadové pauze i ceny elektřiny a plynu," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Ten očekává prosincovou inflaci 6,9 procenta.

Celkově podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka v meziročním srovnání do inflace v prosinci přispívaly až na výjimky všechny oddíly spotřebního koše. "Nejvíce k meziročnímu růstu inflace přispíval oddíl doprava, a to především kvůli meziročně výrazně vyšším cenám pohonných hmot. Meziročně jsou ceny vyšší v oddílu bydlení, voda, energie a paliva, a to zejména kvůli imputovanému nájemnému. Dopad tohoto oddílu do celkové inflace byl však v listopadu i v prosinci dočasně zkreslen nulovou sazbou DPH na elektřinu a plyn. V závěru loňského roku rovněž docházelo k rychlému zdražování potravin," uvedl.

V souhrnu za celý rok 2021 podle něj spotřebitelská inflace vzrostla o 3,8 procenta, a to především díky relativně nižšímu růstu cen v první polovině roku. Na začátku letošního roku je podle něj nutné počítat s opravdu extrémním meziročním růstem spotřebitelské inflace, a to až o devět procent. Pro prosinec počítá Novák s meziroční inflací 6,8 procenta.

Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského inflace dosáhne vrcholu v prvním čtvrtletí, když se v ní projeví další růst cen energií a v menší míře i cen potravin. "Navíc pro leden je riziko vychýleno ještě významněji nahoru a nedá se tak vyloučit ani hodnota přes devět procent. Od druhého čtvrtletí pak bude inflace postupně zpomalovat," odhadl. Pro prosinec počítá s inflací 6,3 procenta.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil, že prosincová inflace bude stále ovlivněna odpuštěním DPH u plynu a elektřiny, což bude z meziroční inflace odečítat kolem 1,5 procentního bodu. "Bez tohoto efektu by tak již samotná listopadová inflace nebyla šest procent, ale kolem 7,5 procenta a prosincová inflace by po očištění o tento efekt byla blízko osmi procentům," uvedl. Seidler v prosinci odhaduje inflaci na 6,3 procenta.

"Cenové tlaky by měly být i v prosinci víceméně plošné. Počítáme se zdražením zboží i služeb," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht, který odhadl inflaci v prosinci na 6,6 procenta.

"Od celkového indexu spotřebitelských cen čekáme za prosinec meziměsíční růst o 0,4 procenta a zrychlení meziroční míry inflace na 6,6 procenta," uvedl i ekonom Komerční banky Michal Brožka. Na počátku letošního roku se pak podle něj vrátí plné platby DPH za energie a obchodníci v řadě oblastí promítnou rostoucí náklady do cen pro spotřebitele. V lednu tak inflace podle něj s vysokou mírou pravděpodobnosti přesáhne sedm procent a v prvním čtvrtletí se může nacházet blízko osmi procentům. "Údaje o inflaci by tak měly utvrdit finanční trh v očekávání dalšího navyšování úrokových sazeb ČNB. Od té čekáme v únoru zvýšení základní úrokové sazby o dalších 0,75 procentního bodu na 4,50 procenta," dodal.

Související

Více souvisejících

inflace

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy