Miliardář Krúpa podal k soudu námitku proti insolvenci skupiny Arca v ČR

Společnost RYG Investments, za kterou stojí zakladatel a bývalý spolumajitel Arca Capital Pavol Krúpa, podala k soudu námitku proti uskutečnění insolvence skupiny Arca v Česku. Krúpa prosazuje insolvenci Arcy na Slovensku. RYG Investments to dnes sdělila ČTK.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Vrchní soud v Praze zastavil loni 28. prosince insolvenční řízení vůči společnosti Arca Investments, zahájené v polovině září 2020 na žádost investičního fondu IFIS. Podle soudu totiž není ČR hlavním působištěm Arcy, české soudy proto nejsou příslušné případ řešit. Česko-slovenská skupina Arca Capital však nyní přesto žádá pražský městský soud o zahájení nového řízení o povolení reorganizace mateřské společnosti Arca Investments, a to na základě vlastního návrhu.

Arca Investments podala nový návrh opět v ČR. Je totiž přesvědčena, že v Česku se nachází místo hlavních zájmů společnosti, které je rozhodující pro určení soudu k vedení insolvenčního řízení.

"Je nezbytné, aby bylo zabráněno účelovým snahám vedení Arca Investments o obcházení zákona, zneužití české legislativy a aby došlo k zamezení nečestnému taktizování při výběru soudu. Centrum a sídlo firmy bylo od jejího založení na Slovensku, je proto logické, že na Slovensku je také hlavní centrum jejích zájmů," uvedl Krúpa. Popírat to podle něj znamená pouze další snahu vedení společnosti vyhnout se dohledu slovenských orgánů, policie a speciální prokuratury.

Česká legislativa je v případě povinnosti vyplatit závazky věřitelům podle Krúpy mnohem více benevolentní než slovenská. Na Slovensku dává zákon jednoznačnou povinnost zaplatit věřitelům minimálně 50 procent, až do 100 procent. Česká legislativa takovou povinnost neurčuje, v rámci reorganizace může povolit mnohem méně. Takže vyplacení věřitelů 50 procenty, což v rámci navrhované reorganizace v ČR aktuálně slibuje současné vedení Arca Investments, není garantováno žádnou legislativou, dodal.

Arca Investments koncem prosince oznámila, že nepřišla o soudní ochranu před věřiteli. Soud na Slovensku odmítl dva návrhy na zrušení její ochrany. Arca minulý čtvrtek po policejní razii v jedné ze svých firem odmítla informace, že se dopouští poškozování svých věřitelů nebo že ze skupiny vyvádí majetek.

Závazky skupiny činí 18,6 miliardy Kč. Z toho představují závazky ze směnek více než 15,5 miliardy Kč, věřitelé ze směnek v ČR pak 13 miliard Kč. Věřitelů je celkem 1889, z toho v Česku více než 80 procent. Zajištěným věřitelem je pouze J&T Banka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Automobilka Škoda Auto plánuje vlastní očkovací centra

18.01.2021 15:01 Automobilka Škoda Auto připravuje vlastní očkovací centra. Firma čeká, až bude možné nakoupit…

K paušální dani se přihlásilo 70 tisíc živnostníků, ukazují data

18.01.2021 10:20 K paušální dani se do dnešního rána přihlásilo 70.359 živnostníků. ČTK to sdělilo ministerstvo…

Česká ekonomika se loni propadla o sedm procent, letos by měla růst

16.01.2021 11:31 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8…

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama