Miliardy na podporu ekonomiky nesmí zmizet v daňových rájích, apeluje Transparency International

Ministerstvo financí by mělo připravit návrh, jak zabránit úniku veřejných peněz vynakládaných státem v souvislosti s epidemií koronaviru do daňových rájů. V otevřeném dopise k tomu ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) vyzvala organizace Transparency International (TI). Stát na podporu ekonomiky slibuje vynaložit stovky miliard korun.

David Ondráčka, ředitel Transparency International
doporučujeme

Principy evropské směrnice proti únikům financí do daňových rájů by podle TI úřad měl aplikovat v současných i připravovaných podpůrných programech, a to především s ohledem na skutečné majitele a veřejnou přístupnost informací o vynakládání veřejných prostředků.

"České republika musí být schopna deklarovat, že veřejné finance budou vyplaceny v rámci ČR, nikoliv, aby posléze veřejné finance tekly do nepřehledné pavučiny firem a subjektů končících v daňových rájích," uvedl v dopise šéf TI David Ondráčka.

Podle organizace je třeba identifikovat skutečné majitele firem, které čerpají finance například z podpůrných a dotačních programů, úvěrových garancí či veřejných zakázek. "Stát by pak měl s těmito informacemi dále aktivně pracovat, například ve smyslu eliminace střetu zájmů při prověřování daného dotačního nebo úvěrového portfolia," uvedl.

Informace o všech žadatelích by podle TI měly být zveřejněny na obecně dostupném místě, aby byla zajištěna i veřejná kontrola. V neposlední řadě je také třeba identifikovat subjekty, které by neměly státní podporu dostat, protože nemají známého vlastníka, vyplácejí v aktuální situaci dividendy či nezveřejňují účetní závěrky.

Opatření v podobném duchu odmítla při projednávání koronavirových opatření schválit Poslanecká sněmovna. Negativní stanovisko k danému návrhu podle TI vyjádřila i Schillerová. "Z kroků české vlády, respektive poslanců vládních koaličních stran, pak plyne zásadní paradox. Na jednu stranu vláda deklaruje, že pomoc na zmírnění ekonomického dopadu pandemie nemoci covid-19 chce zaměřit na domácí ekonomiku, ale na druhou stranu odmítá přijmout nástroje, které zamezí úniku finančních prostředků nejen do zahraničí, ale především do rizikových destinací, které umožňují skrývání skutečného majitele," konstatuje TI.

Opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí podle Schillerové 1,19 bilionu korun. Z toho přímá podpora je 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun. Dalších 22 miliard korun odhaduje ministerstvo jako stimul ekonomiky díky odkladu záloh na daních nebo odkladu elektronické evidence tržeb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama