Ministerstvo financí vydalo parametry daňových úlev kvůli koronaviru

Ministerstvo financí dnes vydalo ve Finančním zpravodaji upřesňující podmínky úlev pro podnikatele a fyzické osoby v souvislosti se šířením koronaviru. Mezi návrhy, které v neděli večer schválila vláda, patří posunutí termínu pro odevzdání daňového přiznání daně z příjmu z 1. dubna na 1. července nebo prominutí pokut za pozdní odevzdání kontrolního hlášení. Úřad o tom dnes informoval na internetu.

"Zařazení dopadů COVID-19 do pokynu pro individuální promíjení sankcí je rozhodně správná cesta, jak v současné situaci podnikatelům ulehčit. Předpokládám, že v několika následujících měsících bude správce daně postupovat vůči podnikatelským subjektům s vyšší mírou benevolence," řekl ČTK partner poradenské skupiny Apogeo Jiří Žežulka. Upozornil, že balíček neposunuje termín pro podání přiznání, ale přináší prominutí sankcí spojených s pozdním podáním a úhradou daně. "Oproti původnímu předpokladu se prominutí bude týkat všech poplatníků, bez ohledu na to, zda mají či nemají povinnost podat daňové přiznání elektronicky," dodal.

Žežulka zároveň uvedl, že podnikatelům stále chybí informace o tom, jak bude postupovat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a jednotlivé zdravotní pojišťovny. "S termínem pro podání daňového přiznání souvisí také povinnost odevzdat tzv. přehledy a zaplatit případný doplatek na sociálním a zdravotním pojištění. To však v liberačním balíčku (ministerstva financí) představeno nebylo," uvedl. Dodal, že podnikatelům, kteří mají přiznání již připraveno a mohou jej odeslat elektronicky, nic nebrání v tom, aby tak učinili.

I podle daňového specialisty poradenské společnosti BDO Martina Tučka jsou daňová opatření pozitivním krokem. Upozornil ale, že od finanční správy chybí příslib, že nebude pozdní podání přiznání evidováno jako porušení povinností, které má později vliv při posouzení dalších žádostí o prominutí daně či jeho příslušenství.

Pro udržení podniků v provozu bude podle Tučka také důležité rychlé vracení odpočtů DPH. "V prvním pololetí bude významná i vstřícnost správce daně při rozhodnutích o snížení záloh na daň z příjmů na základě žádostí daňových poplatníků, neboť je zřejmé, že přijatá opatření budou mít na dosahování zisků podniků destrukční vliv," dodal.

K dalším patřením MF patří plošné prominutí správního poplatku 400 Kč za podání individuální žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem, a to do konce července.

Generální finanční ředitelství také upraví příslušný pokyn tak, aby bylo možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.

Právě jsem podepsala prováděcí akt uvádějící v život #Liberačníbalíček. Díky němu bude třeba možné individuálně promíjet pokuty za nepodání kontrolního hlášení k DPH, prokáže-li poplatník důvody související s koronavirem. Více informací najdete dnes na webu @financnisprava. pic.twitter.com/GI4U6J0GJK

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) March 16, 2020

Ministerstvo dnes také vydalo upřesňující informace k nařízení vlády ohledně zákazu maloobchodního prodeje. To se nevztahuje na daňové poradce, účetní ani auditory. "Klíčová část služeb daňových poradců, účetních a auditorů není poskytována nepodnikajícím fyzickým osobám a nenaplňuje tak charakter maloobchodní činnosti," uvedlo MF.

Základní opatření tzv. liberačního balíčku MF:

- Plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a právnických osob a úroku z prodlení, a to nejdéle do 1. července 2020.

Fakticky bude tedy všem daňovým poplatníkům (fyzickým osobám i podnikatelům) automaticky umožněno podat daňové přiznání k dani z příjmu a uhradit tuto daň bez jakékoliv sankce nejdéle o tři měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem. Hlavním cílem je zamezit na finančních úřadech, resp. na poštách koncentraci fyzických osob, které nemají povinnost činit podání daňového přiznání elektronicky.

- Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně ve všech případech, kdy daňový subjekt individuálně požádá o prominutí úroku z prodlení nebo o posečkání či splátkování daně a prokáže důvody jakkoliv související s koronavirem.

Typicky se může jednat o onemocnění či karanténu účetní nebo dalších klíčových zaměstnanců, jejichž absence znemožnila plnění daňové povinnosti. Toto opatření dopadne na všechny daně spravované orgány podřízenými ministerstvu financí a na všechny daňové subjekty (fyzické osoby i podnikatele).

- Plošné prominutí pokut za opožděné podání kontrolního hlášení ve výši 1000 Kč, které vznikly mezi 1. březnem a 31. červencem 2020.

- Ze strany Generálního finančního ředitelství bude vydán pokyn tak, aby bylo možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to pro období od 1. března do 31. července, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.

- Plošné prominutí správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně, žádosti o prominutí úroku z prodlení, resp. z posečkané částky, a žádosti o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to pro žádosti podané do 31. července.

- Ze zákona není možné odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb účinné od 1. května. Finanční a Celní správa ale bude při kontrolní činnosti od 1. května po dobu tří měsíců postupovat s maximální tolerancí a plnit pouze poradní funkci. Fakticky se tak podnikatelé jakkoliv dotčení koronavirem nemusí po tuto dobu obávat sankcí, pokud se nebyli schopni připravit včas na vznik evidenční povinnosti.

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

Ministerstvo financí Daně Ekonomika Alena Schillerová podnikatelé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy