Ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů

Ministerstvo financí dnešním cenovým rozhodnutím začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo financí
doporučujeme

Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření koronaviru. Za porušení pravidel hrozí pokuta až deset milionů korun.

Podle dostupných informací jsou respirátory, které slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, nedostatkovým zbožím i u dodavatelů.

V současnosti je ovšem možné podle nařízení ministerstva zdravotnictví respirátory prodávat pouze zdravotnickým a sociálním zařízením, orgánům ochrany veřejného zdraví, složkám integrovaného záchranného systému a dalším orgánům státní správy. A právě na tyto prodeje je cenový výměr ministerstva financí zaměřen. Netýká se tak nabídek na různých bazarových internetových stránkách, kde jsou ceny respirátorů nabízeny za násobně vyšší ceny.

"Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Zavedení cenové regulace na určité zboží v případě mimořádných tržních situací umožňuje zákon o cenách. Dnes oznámená cenová regulace se vztahuje na respirátory třídy FFP3. Ministerstvo financí tak navázalo na úterní mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které zakázalo respirátory vyvážet mimo ČR.

Na dodržování cenových pravidel bude dohlížet Specializovaný finanční úřad. V případě, že i navzdory stanovené maximální ceně bude obchodník prodávat respirátory v nepřiměřené výši, zahájí úřad cenovou kontrolu. V případě porušení pravidel může udělit pokutu až deset milionů korun.

Specializovaný finanční úřad spadá pod finanční správu a dohlíží mimo jiné na firmy s obratem nad dvě miliardy korun a finanční instituce. Dále vykonává správu daní, provádí řízení o správních deliktech, vykonává dozor nad loteriemi a jinými podobnými hrami, vybírá a vymáhá peněžitá plnění, která uložily orgány finanční správy, nebo provádí finanční kontrolu a dodržování povinností stanovených pro účetnictví.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny a způsobuje onemocnění, které dostalo název COVID-19. Nakažených je už více než 90.000, přes 3000 lidí nákaze podlehlo. Naprostá většina připadá na Čínu. V Asii má mnoho nakažených zejména Jižní Korea, v Evropě Itálie. V Německu je zhruba 200 nakažených, v České republice osm.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANKETA: Nestíháme, poptávka je větší než před Vánocemi, shodují se…

05.04.2020 13:30 Nestíhají! Takový frmol nezažívají ani v předvánočním období. Dovozci potravin, které si klienti…

MPSV: Nezaměstnanost v březnu zůstala na třech procentech

05.04.2020 13:21 Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst. V…

Zeman: Kvůli covid-19 se patrně zmrazí minimální mzda, ekonomice pomohou…

05.04.2020 13:11 Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření novému typu koronaviru mohou zachránit rozumné…

Finanční ztráty kvůli koronaviru má 72 procent developerů, klesá zájem o…

05.04.2020 10:56 Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 72 procent developerů. Ti,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy